Wciągarki łańcuchowe ręczne i elektryczne
Wciągarka łańcuchowa ręczna lub elektryczna, w zastosowaniach scenicznych służy najczęściej do podnoszenia i zmiany wysokości konstrukcji scenicznych. Często sztankiety w teatrach wykonane są z quadrosystemu lub trisystemu który zmienia wysokość na skutek pracy wciągarki łańcuchowej. Czytaj więcej...
Tak samo sprawa ma się w przypadku scen mobilnych i zadaszeń, gdzie istnieje możliwość zmiany wysokości np. quadrosystemu z oświetleniem. Oczywiście niezbędne jest wtedy odpowiednie okablowanie, pas kablowy z koszem lub pantograf, który zapewni zasilanie na ruchomym elemencie konstrukcji scenicznej.
Istnieją dwa rodzaje wciągarek łańcuchowych do zastosowań na scenie i estradzie. Wciągarki łańcuchowe ręczne oraz wciągarki łańcuchowe elektryczne.
Wciągarki łańcuchowe ręczne
Są prostsze w obsłudze, jednak trzeba ręcznie przeciągać łańcuch, aby nasz sztankiet zmienił wysokość. Dodatkowo wciągarki łańcuchowe ręczne powinny mieć specjalny ocynkowany łańcuch RUD zgodny z normą DIN 5684-8.
Wciągarki łańcuchowe elektryczne
W przeciwieństwie do wciągarek łańcuchowych ręcznych, wciągarki łańcuchowe elektryczne sterowane są z poziomu panelu sterowania. W przypadku wciągarek łańcuchowych elektrycznych konieczne jest odpowiednie okablowanie siłowe i panel sterujący. W niektórych przypadkach niezbędne okażą się także rozgałęziacze i splitery do silników wciągarek, oraz przewody wieloparowe np. typu Harting. Wciągarki łańcuchowe posiadają możliwość składania nadmiaru łańcucha do specjalnych toreb które mocuje się przy mechanizmie wciągarki.
Jak wybrać wciągarkę łańcuchową
Przy wyborze wciągarki łańcuchowej ręcznej lub elektrycznej należy zwrócić uwagę na dwa podstawowe parametry. Maksymalny udźwig który musi być dostosowany do obciążenia które będziemy podnosić. Drugim parametrem jest wysokość na którą chcemy podnosić obiekt, ponieważ od tego zależy długość łańcucha wciągarki.
Najpopularniejsze są wciągarki łańcuchowe ręczne Eller oraz wciągarki łańcuchowe elektryczne CM Lodestar. Polecamy zobaczyć również konstrukcje sceniczne qudrosystem i trisystem, podesty sceniczne, najazdy kablowe, oraz szafy rack.
Rekomendowane artykuły

Jak chronić instrument w trakcie podróży?
Czy wiesz, że w trakcie podróży instrumenty muzyczne stale są narażone na drgania, uderzenia i przetarcia? Jeśli w odpowiedni sposób ich nie zabezpieczysz, musisz liczyć się z poważnymi konsekwencjami. W skrajnych przypadkach niewłaściwy transport może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia instrumentu. Sprawdź, co należy zrobić, aby temu zapobiec!

Efekty świetlne jak je dobrać? Jakie efekty dyskotekowe będą dla Ciebie najlepsze?
Efekty świetlne, efekty dyskotekowe, światło efektowe – Jak dobrać? Jak uruchomić? Jak podłączyć? Jak nie przepłacić?
Czym dziś są efekty świetlne i co w ogóle mamy na rynku?
Efekty świetlne w ostatnich latach zdobywają coraz większą popularność. W tym artykule chciałbym Wam przedstawić jakie mamy możliwości w tym zakresie.

Wytwornice dymu od podstaw, czyli jak się do tego zabrać? Jaka wytwornica dymu będzie najlepsza?
Wytwornice dymu od podstaw, czyli jak się do tego zabrać? Jaka wytwornica dymu będzie najlepsza?
Wytwornice dymu, cała tajemnica w jednym artykule:)

Girlandy świetlne zewnętrzne - do ogródka i nie tylko
Organizujesz festiwale, festyny lub inne eventy na świeżym powietrzu? Jeśli tak, koniecznie musisz zadbać o odpowiednie efekty oświetleniowe podczas imprezy. W wyczarowaniu wyjątkowej atmosfery niezastąpione okażą się girlandy świetlne! To znakomity wybór także do Twojego ogrodu. Przekonaj się, jak szybko z ich pomocą zadbasz o designerskie oświetlenie w przestrzeni outdoorowej!