Źródła UV - lampy, żarówki

Dyskoteka, koncert czy inna impreza muzyczna – trudno chyba wyobrazić ją sobie bez efektów świetlnych z wykorzystaniem lamp UV, prawda? Ale czy wszyscy wiemy, czym tak naprawdę jest światło ultrafioletowe i do czego jeszcze można je stosować? W naszej ofercie mamy żarówki UV i świetlówki UV do różnych typów lamp, a które można wykorzystywać nie tylko w branży muzycznej. Wszystkie produkowane przez światowej sławy firmy, takie jak Ommnilux, Philips i Sylvania. Ich logo na opakowaniu produktu to gwarancja doskonałej jakości i długiego, bezproblemowego użytkowania.

Czym właściwie jest ten ultrafiolet?

Wszystkim bywalcom dyskotek znane są lampy UV, których fioletowe światło tworzy niepowtarzalny klimat tanecznego szaleństwa. Fioletowe światło? No właśnie! Wydawać by się mogło, że światło ultrafioletowe, które emituje żarówka UV czy świetlówka UV ma właśnie taką barwę. Nic bardziej mylnego!

Promieniowanie ultrafioletowe, zwane krócej ultrafioletem lub nadfioletem, które charakteryzuje się długością fal od 10 nm do 400 nm, jest niewidoczne dla ludzkiego oka. Fioletowa barwa, którą widzimy po włączeniu lampy UV nie jest więc ultrafioletem, jak można sądzić. Co ciekawe, niektóre zwierzęta są w stanie zobaczyć światło ultrafioletowe. Przykładem mogą być pszczoły miodne – naukowcy uważają, że pomaga im to orientować się w przestrzeni. Promieniowanie ultrafioletowe zostało odkryte niezależnie przez dwóch naukowców: niemieckiego fizyka, Johanna Wilhelma Rittera oraz brytyjskiego chemika, Williama Hyde'a Wollastona.

Zastosowanie promieniowania ultrafioletowego

Samego promieniowania ultrafioletowego nie możemy zobaczyć, choć widzimy efekty jego działania. Ultrafiolet powoduje fluorescencję niektórych substancji chemicznych, czyli to charakterystyczne świecenie, podziwiane na dyskotekach. Zjawisko to wykorzystuje się w wielu dziedzinach, np. w medycynie, kryminalistyce czy przy produkcji półprzewodnikowych układów scalonych. Jak wszyscy wiemy, używa się go również w solarium. Promieniowanie UV jest naturalnie wytwarzane przez słońce.

Jakie żarówki do lampy UV?

Jakie żarówki do lampy UV wybrać? Zależy od rodzaju lampy i jej zastosowania. Przy wyborze należy uwzględnić między innymi rodzaj złącza, w jakie wyposażona jest lampa UV, oraz moc, jakiej potrzebujemy. W naszym internetowym sklepie muzycznym oferujemy rozmaite modele żarówek UV i świetlówek UV o różnej mocy, które doskonale sprawdzą się zarówno do domowego, jak i profesjonalnego użytku. Przy jakichkolwiek wątpliwościach nasi konsultanci chętnie pomogą dokonać właściwego wyboru.

Sortowanie: Nazwa Cena