Pulpit na nuty, często nazywany też stojak na nuty lub pulpit orkiestrowy to specjalny statyw z umieszczona na górze półką na nuty. Stojak do nut jest jednym z niezbędnych akcesoriów muzycznych które należy zakupić, przede wszystkim dla wygodny grania na różnych instrumentach. Na rynku dostępne są różne stojaki na nuty, od różnych producentów i w różnych przedziałach cenowych. W tym artykule postaram się wyjaśnić na co zwrócić uwagę przy zakupie, jakie są rodzaje pulpitów do nut, jakie są akcesoria oraz jacy producenci są godni uwagi. Więc zaczynajmy:)
Jaki pulpit do nut wybrać?
Po pierwsze stojak pod nuty powinien być w miarę stabilny, (w miarę) ponieważ czasami lepiej mieć lekki i składany pulpit na nuty niż pełny i ciężki. Tak czy inaczej nie powinien się przewracać pod ciężarem naszego zeszytu z nutami. Jeżeli będziemy często w trasie to warto wybrać lekki składany stojak jak np. DIMAVERY NTS-1. Takie rozwiązanie będzie również najtańsze, więc jeśli nawet coś się z nim stanie to nie wykosztujemy się zbytnio na nowy;)
- Chcesz wiedzieć więcej - Zapisz się na nasz newsletter - KLIKNIJ!
Jeśli stabilność weźmie górę nad wagą i wymiarami po złożeniu, bo np. gramy w domowym studio to warto wziąć coś nieco cięższego i stabilniejszego, z pełną lub perforowaną półką na nuty np. Adam Hall Stands SMS 11 PRO lub Konig & Meyer 11960-000-55.
Jeśli z kolei wyposażamy prawdziwy orkiestron lub salę w szkole muzycznej to najlepszym rozwiązaniem będzie pulpit do nut drewniany. Wśród najlepszych pulpitów do fosy orkiestry które wykorzystywane są w filharmoniach i operach na pewno trzeba zwrócić uwagę na stojaki na nuty Konig & Meyer (KM) np. Konig & Meyer 11617-000-00. Takie pulpity do nut będą najdroższe ze wszystkich i często statyw jak i półka na nuty kompletowane są osobno np. Konig & Meyer 12330-000-55 Baza do orkiestrowego pulpitu na nuty i osobny pulpit Konig & Meyer 12334-000-00 Blat orkiestrowego pulpitu na nuty, drewno bukowe (oczywiście dostępny w kilku wersjach, kolorach i rodzajach drewna). W tym przypadku jeśli potrzebujemy naprawdę duży pulpit do nut to możemy dobrać np. Konig & Meyer 12338-000-55 Rozkładany blat orkiestrowego pulpitu na nuty.
Dobry stojak na nuty powinien mieć wygodną regulację wysokości
Istotną funkcjonalnością pulpitów na nuty jest możliwość regulowania wysokości. Często zdarza się że gramy na siedząco i to na różnych krzesłach, taboretach, ławach i w różnych miejscach, warto więc mieć możliwość regulacji w zakresie który jest dla nas odpowiedni. Czasem też zagramy na stojąco, i wtedy też musimy mieć wygodny dostęp do zeszytu z nutami. Najczęściej spotykanym przedziałem wysokości są 65-120cm i w zasadzie będzie to uniwersalny wybór.
Małe stojaki na nuty
Na rynku są też małe uchwyty do nut przeznaczone do różnych zastosowań. Mamy do wyboru małe biurkowe uchwyty na nuty np. Konig & Meyer 13020-000-55 lub Konig & Meyer 12140-000-55 dodatkowe półki na nuty które możemy zamontować na rurce statywu mikrofonowego takie jak np. Konig & Meyer 11520-000-55 lub Gravity NS MS 03 Składany pulpit na nuty Traveler a także lirki do instrumentów dętych np. Dimavery lirka do saksofonu.
Pulpit na nuty do keyboardu
W przypadku pulpitów na nuty do keyboardu mamy tak naprawdę dwie możliwości. Jedną jest zakup dedykowanej podstawki na nuty do naszego instrumentu. Drugą jest zakup uchwytu lub półki na nuty. Może to być wolnostojąca podstawka do nut jak np. Konig & Meyer 12400-000-11 Stojak / podstawa na stół muzyczny lub półka montowana do blatu np. Konig & Meyer 11510-000-55 Półka na nuty i uchwyt na dokumenty.
Warto wiedzieć że część ze statywów klawiszowych ma możliwość rozbudowy o dedykowane stojaki na nuty np. Konig & Meyer 18877-000-55 Pulpit na nuty do Spider Pro lub Konig & Meyer 18815-018-55 Uchwyt na laptopa do Omega i Omega Pro.
- Chcesz wiedzieć więcej - Zapisz się na nasz newsletter - KLIKNIJ!
Lampka do nut
Bardzo ważnym elementem Twojego stojaka do nut jest jego oświetlenie. Często gramy w niedostatecznym oświetleniu, sprawmy więc żeby nie tracić naszego skupienia na próbie doczytania co tak naprawdę mamy zagrać. Jeśli zaś gramy na koncercie lub w fosie orkiestry to bez lampki do pulpitu na nuty nie zobaczymy w zasadzie nic.
Polecam więc zerknąć na lampki do oświetlenia nut, swoją drogą nie mając innego wyjścia sam używałem takich lampek do podświetlenia nut podczas czytania dzieciom bajek na dobranoc;)
Wśród najlepszych moim zdaniem lampek do nut, które pojawiły się stosunkowo niedawno są: Gravity LED PL 2B - lampa biurkowa i fortepianowa , Konig & Meyer 85625-000-55 Lamkpa LED do czytania nut Mighty Bright - Nu Flex i Proel RSM430N Lampka na pulpit nutowy.
Ciekawym rozwiązaniem są też lampki do nut na baterie np. Adam Hall Stands SLED 10, Adam Hall Stands SLED 1 PRO lub Konig & Meyer 12246-000-55 Double4 LED FlexLight.
Więc jaki stojak na nuty wybrać?
Okazuje się że dobór stojaka na nuty nie jest trudny jeśli wiesz co masz do wyboru i do czego go potrzebujesz. Wybór jest dość spory, a producenci prześcigają się dodawaniem różnych funkcjonalności. Warto zwrócić też uwagę na cenę i wagę samego pulpitu do nut. Jak zawsze zalecam unikanie najtańszych rozwiązań na rynku, gdyż cena przełoży się na jakość i stabilność, a przecież chodzi o to żeby przyjemnie nam się grało:)
Jeśli podobał ci się ten artykuł i chcesz wiedzieć więcej - Zapisz się na nasz newsletter - KLIKNIJ!
Wtorek, 15 lutego 2022