Baterie alkaliczne, akumulatory ...
Baterie alkaliczne i inne są w dzisiejszym świecie czymś, bez czego nie wyobrażamy sobie życia. Zasilają nasze zegarki, telefony, odtwarzacze muzyki, komputery, szczoteczki do zębów, golarki i wiele, wiele innych urządzeń. A ich największą zaletą jest to, iż umożliwiają swobodne korzystanie ze sprzętu elektrycznego w każdym miejscu, nawet tam, gdzie nie ma dostępu do prądu. Czytaj więcej...
Skoro baterie służą do zasilania tak wielu różnorodnych urządzeń, nie dziwi to, że same nie są jednolitą grupą. Różnią się one od siebie nie tylko wielkością i kształtem, ale też rodzajem ogniwa i oczywiście mocą. Zależnie od parametrów oznaczane są odrębnymi symbolami: bateria AA, bateria AAA, bateria R20, bateria 9V, bateria R6, bateria R14, itd.
Baterie i akumulatory
Obydwa rodzaje mobilnych źródeł energii funkcjonują dzięki zachodzących w nich reakcjach chemicznych i zbudowane są z jednego lub kilku ogniw. W bateriach stosuje się tzw. ogniwa pierwotne, których nie można ponownie naładować, w odróżnieniu od ogniw wtórnych, używanych przy produkcji akumulatorów.
Jakie baterie mamy do wyboru?
W
ogniwach pierwotnych procesy chemiczne prowadzące do powstawania energii
elektrycznej są nieodwracalne, w przeciwieństwie do ogniw wtórnych. Dlatego po
ich ustaniu bateria nie nadaje się do dalszego użytku.
Istnieje kilka rodzajów ogniw:
- Baterie alkaliczne, które należą do najbardziej popularnych mobilnych źródeł prądu, wynalezione zostały w 1959 roku przez amerykańskiego chemika, Lewisa Urry'ego. Ich katoda wykonana jest ze sproszkowanego dwutlenku manganu, anoda zaś z tlenku cynku. Zawierają wodny roztwór wodorotlenku potasu (KOH), a ich niewątpliwą zaletą jest duża pojemność. Służą między innymi do zasilania takiego sprzętu, jak aparaty fotograficzne czy latarki.
- Baterie cynkowo-węglowe, które są najstarszym rodzajem baterii, mają katodę z pręta węglowego, a anodę z cynku. Elektrolitem w ich przypadku jest wodny roztwór chlorku amonu lub chlorku cynku. Cechują się małą wydajnością, dlatego stosuje się je głównie w sprzętach, które nie pobierają dużo mocy, jak kalkulatory lub budziki.
- Baterie srebrowe (srebrowo-cynkowe) zawierają roztwór wodorotlenku potasu. Najczęściej używa ich się do zasilania tak czułych urządzeń, jak kamery.
- Baterie
litowo-manganowe
charakteryzują się dużą wydajnością – dostarczają trzykrotnie więcej
energii niż baterie alkaliczne tego samego rozmiaru. Dlatego służą zwykle
do zasilania sprzętu, który musi funkcjonować niezawodnie.
- Baterie cynkowo-powietrzne zawierają wodorotlenek potasu, a ich cechą szczególną jest brak tradycyjnej katody. Ich największą zaletą jest długi czas przechowywania po wyprodukowaniu – w oryginalnym opakowaniu nawet przez 4 lata.
Rekomendowane artykuły

Sztuczne kwiaty. Dlaczego wybieramy sztuczne rośliny?
Sztuczne kwiaty i inne sztuczne rośliny mają wiele zalet i często warto jest je eksponować zamiast naturalnych. Jakie są zalety stosowania sztucznych roślin dowiecie się w tym artykule. Wystrój wnętrza pełni bardzo ważną rolę. Pomieszczenia w których mamy drzewka, kwiaty, trawy ozdobne itp. bardzo dobrze wpływają na nasze samopoczucie. Widok roślin działa na nas bardzo pozytywnie i daje poczucie bliskości natury.

Mikrofon bezprzewodowy od podstaw, co wybrać, test mikrofonu
Ostatnio coraz więcej osób pyta jak wybrać mikrofon bezprzewodowy, jakie są ceny, jak podłączyć i od czego zacząć? W tym artykule znajdziecie odpowiedzi na te oraz wiele więcej pytań. Przedstawię tu w sposób prosty, krótki i zrozumiały, także dla osób z poza branży, o co w tym wszystkim chodzi.

Domówka - jakie światło imprezowe do domu?
Planujesz domówkę i zastanawiasz się nad odpowiednim oświetleniem swojego przyjęcia? Postaw na światło imprezowe, które będzie doskonałym tłem do szalonej zabawy w gronie znajomych! Możesz zastosować lampy z efektem disco, migające stroboskopy lub dyskotekowe kule. Daj się ponieść własnej inwencji i zaskocz swoich znajomych niebanalnym oświetleniem!

Próba szczelności dymem
Czy wiesz że dzięki wytwornicom dymu można przeprowadzić profesjonalne testy szczelności. W sprzedaży znajdziesz zarówno sprzęt o dużych gabarytach, jak i kompaktowe wytwornice, które z łatwością będziesz mógł przenosić. Sprawdź, co warto wiedzieć o próbach szczelności dymem!