Baterie alkaliczne

Baterie alkaliczne i inne są w dzisiejszym świecie czymś, bez czego nie wyobrażamy sobie życia. Zasilają nasze zegarki, telefony, odtwarzacze muzyki, komputery, szczoteczki do zębów, golarki i wiele, wiele innych urządzeń. A ich największą zaletą jest to, iż umożliwiają swobodne korzystanie ze sprzętu elektrycznego w każdym miejscu, nawet tam, gdzie nie ma dostępu do prądu.

Skoro baterie służą do zasilania tak wielu różnorodnych urządzeń, nie dziwi to, że same nie są jednolitą grupą. Różnią się one od siebie nie tylko wielkością i kształtem, ale też rodzajem ogniwa i oczywiście mocą. Zależnie od parametrów oznaczane są odrębnymi symbolami: bateria AA, bateria AAA, bateria R20, bateria 9V, bateria R6, bateria R14, itd.

Baterie i akumulatory

Obydwa rodzaje mobilnych źródeł energii funkcjonują dzięki zachodzących w nich reakcjach chemicznych i zbudowane są z jednego lub kilku ogniw. W bateriach stosuje się tzw. ogniwa pierwotne, których nie można ponownie naładować, w odróżnieniu od ogniw wtórnych, używanych przy produkcji akumulatorów.

Jakie baterie mamy do wyboru?

W ogniwach pierwotnych procesy chemiczne prowadzące do powstawania energii elektrycznej są nieodwracalne, w przeciwieństwie do ogniw wtórnych. Dlatego po ich ustaniu bateria nie nadaje się do dalszego użytku.

Istnieje kilka rodzajów ogniw:

  • Baterie alkaliczne, które należą do najbardziej popularnych mobilnych źródeł prądu, wynalezione zostały w 1959 roku przez amerykańskiego chemika, Lewisa Urry'ego. Ich katoda wykonana jest ze sproszkowanego dwutlenku manganu, anoda zaś z tlenku cynku. Zawierają wodny roztwór wodorotlenku potasu (KOH), a ich niewątpliwą zaletą jest duża pojemność. Służą między innymi do zasilania takiego sprzętu, jak aparaty fotograficzne czy latarki.
  • Baterie cynkowo-węglowe, które są najstarszym rodzajem baterii, mają katodę z pręta węglowego, a anodę z cynku. Elektrolitem w ich przypadku jest wodny roztwór chlorku amonu lub chlorku cynku. Cechują się małą wydajnością, dlatego stosuje się je głównie w sprzętach, które nie pobierają dużo mocy, jak kalkulatory lub budziki.
  • Baterie srebrowe (srebrowo-cynkowe) zawierają roztwór wodorotlenku potasu. Najczęściej używa ich się do zasilania tak czułych urządzeń, jak kamery.
  • Baterie litowo-manganowe charakteryzują się dużą wydajnością – dostarczają trzykrotnie więcej energii niż baterie alkaliczne tego samego rozmiaru. Dlatego służą zwykle do zasilania sprzętu, który musi funkcjonować niezawodnie.
  • Baterie cynkowo-powietrzne zawierają wodorotlenek potasu, a ich cechą szczególną jest brak tradycyjnej katody. Ich największą zaletą jest długi czas przechowywania po wyprodukowaniu – w oryginalnym opakowaniu nawet przez 4 lata.
Sortowanie: Nazwa Cena