Kable i przewody

Kabel – bardzo niepozorna rzecz, którą zwykle staramy się ukryć przed wzrokiem, chociażby zamurowując w ścianach, maskując listwami i na wiele innych sposobów. A jednak to, co uważamy za szpecące nasze otoczenie, jest czymś, bez czego nie możemy się obejść. Może kiedyś nie będą nam potrzebne, ale póki co nie istnieje nic, co mogłoby je w pełni zastąpić, nawet wynalezienie Wi-Fi nie pozbawiało nas kabli;)

Kabel głośnikowy – jakość ma znaczenie

Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie ma materiał, z którego wykonane są kable. Wpływa on nie tylko na wytrzymałość przewodu, ale też decyduje na przykład o możliwości przesyłania danych, maksymalnym napięciu prądu itd. Dobrej jakości produkt powinien być odporny na zgniecenia, uderzenia i wszelkie inne uszkodzenia mechaniczne, a przy tym stosunkowo lekki i elastyczny. Nie powinien również ulegać niekorzystnym wpływom takich czynników, jak wilgoć czy pole elektromagnetyczne.

W naszym internetowym sklepie muzycznym Megascena.pl sprzedajemy wyłącznie wysokiej klasy kable optyczne, audio, instalacyjne i inne – wyprodukowane przez takie firmy, jak Omnitronic czy Monacor, znane i cenione na całym świecie. Obecność ich loga na produkcie to gwarancja długiego użytkowania oraz czystości przesyłanych sygnałów, na przykład dźwięku przenoszonego przez kable głośnikowe.

Kabel koncentryczny i optyczny - czym się różnią

Kable możemy oczywiście podzielić ze względu na materiał, z którego są wykonane. Jednak najważniejszym kryterium, który bierzemy pod uwagę przy wyróżnianiu rodzajów przewodów, jest ich przeznaczenie. To zaś jest bardzo różnorodne.

Szeroko wykorzystywanym jest na przykład kabel koncentryczny, służący do transmisji zmiennych sygnałów o małej mocy. Przewód koncentryczny stosuje się między innymi w telewizji kablowej, w antenach satelitarnych czy sieciach komputerowych. Jedną z jego wielu zalet jest to, że zapewnia dobrą ochronę przed zewnętrznymi zakłóceniami elektromagnetycznymi.

Coraz większe zastosowanie znajduje również kabel optyczny. Światłowód zawdzięcza swoją nazwę temu, że dane przesyłane są za pomocą modulowanej fali świetlnej. Dzięki temu przewód optyczny nie emituje zewnętrznego pola elektromagnetycznego, choć oczywiście to nie ich jedyna zaleta.

Innym rodzajem kabla, o którym warto wspomnieć, jest popularna skrętka mająca zastosowanie przy przesyłaniu danych w postaci analogowej i cyfrowej. Jest to właściwie nie jeden, ale dwa lub więcej kabli, skręconych ze sobą po to, by wyeliminować różnego rodzaju zakłócenia.

Sortowanie: Nazwa Cena