Hazer czy fazer? Wytwornice mgły, czym się różnią?

Hazer czy fazer? Wytwornice mgły, czym się różnią?

Wytwornica mgły, hazer, a może fazer, pojęcia na pierwszy rzut oka tożsame. Jednak gdy wgłębimy się w temat nie jest to już tak oczywiste. Na rynku jest dość sporo wytwornic mgły, niektóre modele nazywane są hazerami inne fazerami, ale dlaczego? Czym się różnią? I skąd taka różnica w cenie? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedzi w tym artykule. Pokażemy także w co warto zainwestować, do czego to służy, jak użytkować i kiedy wykorzystać wytwornicę dymu, a kiedy mgły.

Hazer czy fazer? Wytwornice mgły, czym się różnią?

Antari Z-350 Fazer wytwornica mgły

Wytwornica mgły – do czego służy?

Wytwornica mgły służy głównie, zresztą jak wytwornica dymu, do wzmocnienia efektów świetlnych. We mgle i dymie widoczne są wiązki światła i poświaty. Dużo lepiej wyglądają wzory gobo i tunele z laserów. Dzięki temu możliwe są do osiągnięcia widowiskowe efekty oraz uzyskanie odpowiedniego klimatu. O ile w przypadku dymu mamy do czynienia z jedną skumulowaną i silną chmurą dymu, to w przypadku mgły wypełnienie pomieszczenia następuję stopniowo. W niektórych przypadkach niepożądane jest mocne i głośne uderzenie gęstego dymu np. w teatrze, podczas ślubu, na szkoleniu czy podczas imprezy w hotelu. Podczas spektaklu teatralnego nie jest nam na rękę gdy część sceny zostanie zasłonięta gęstym i trudnym do rozdmuchania dymem. Tak więc gdy potrzebujemy subtelnego i widowiskowego efektu z pomocą przyjdzie nam wytwornica mgły, czyli hazer lub fazer.

Hazer a Fazer, czym się różnią

Hazer czy fazer? O to jest pytanie. Niektórzy producenci mylą te pojęcia, a różnica jest istotna. Po pierwsze cena, która w przypadku fazerów jest dużo niższa, ale teraz skupmy się na samym efekcie.

Fazer

Fazer to nic innego jak zwykła wytwornica dymu wyposażona w wentylator za pomocą którego wydmuchiwany jest dym. Efektem jest rzadszy dym który nie przeszkadza tak jak w przypadku zwykłej wytwornicy dymu. Fazer z reguły działa na zwykły płyn do wytwornicy dymu lub na bezolejowy płyn do fazerów. Dzięki odpowiedniemu sterowaniu wentylatorem, możemy regulować w sposób płynny zarówno ilością jak i gęstością rozproszonego dymu. Swoją drogą zachęcam do zapoznania się z artykułem na temat wytwornic dymu, na pewno pozwoli Wam to lepiej zrozumieć zasadę działania i zastosowanie także wytwornic mgły. Artykuł znajdziecie tu: „Wytwornice dymu od podstaw, czyli jak się do tego zabrać? Jaka wytwornica dymu będzie najlepsza?”

Hazer czy fazer? Wytwornice mgły, czym się różnią?

Wytwornica mgły Eurolite Dynamic Faze 700 Fazer

Hazer

Hazer to już zupełnie inna technologia i stąd ta cena. Mgła z hazera utrzymuje się dużo dłużej niż z wytwornicy dymu. Także sam płyn wystarcza na dużo dłużej, w niektórych modelach 1 litr nawet na 21 godzin. Prawdziwy hazer raczej nie ma jako takiego elementu grzejnego, jak w przypadku fazera i wytwornicy dymu. Wytwarzana mgła pochodzi z kompresji specjalnego płynu pod ciśnieniem. Do Hazera wykorzystujemy specjalny płyn olejowy do hazera, a nie do wytwornicy dymu !!! Tak więc różnica widoczna jest nie tylko w cenie, ale także w technologii i co najważniejsze w samym efekcie mgły.

Można stwierdzić iż fazer jest urządzeniem łączącym pomiędzy wytwornicą dymu a hazerem. Nie raz zakup fazera z przyczyn ekonomicznych może być bardziej odpowiedni do naszych potrzeb. Jeśli prowadzimy duże eventy zapewne bardziej korzystny będzie zakup drogiego hazera z wyższej półki. Jeśli jednak potrzebujemy dobrego efektu do hotelu, klubu, domu weselnego czy na niewielką scenę, fazer będzie odpowiedni i na pewno będziemy z niego zadowoleni.

Hazer czy fazer? Wytwornice mgły, czym się różnią?

ANTARI HZ-1000 Hazer

Jak odróżnić i na co zwrócić uwagę

Warto zwrócić uwagę że niektórzy producenci fazery nazywają hazerami. Głównie dlatego że słowo „haze” z j. angielskiego oznacza „mgła”, tak więc urządzenie do wytwarza mgły nazywa się hazer i jeśli chodzi o samą nazwę nie ma tu się do czego przyczepić. Jednak ze względów technicznych osobiście polecam stosowanie prawidłowej metodologii fazer i hazer odpowiednio do urządzenia, ew. wytwornica mgły jeśli nie mamy pewności. Wybierając wytwornice mgły często musimy wczytać się w specyfikację aby rozróżnić fazer od hazera. Nie zawsze jest to proste jednak jeśli jest podana informacja jakiego płynu używać to już wiemy z czym mamy do czynienia. Również parametr pokazujący jakie jest ciśnienie powietrza, a nie mocy grzałki też powinien nam już coś powiedzieć. Hazery nie potrzebują czasu na nagrzanie się, a Fazery już tak, itd. Jeśli macie pytania lub wątpliwości co do konkretnego urządzenia zachęcam też do bezpośredniego kontaktu z nami, na pewno odpowiemy konkretnie i szczegółowo.

Hazer czy fazer? Wytwornice mgły, czym się różnią?

Showtec WTF-FZ1500 1500W DMX Fazer

Użytkowanie wytwornicy mgły

Sterowanie wytwornicą mgły odbywa się albo za pomocą dołączonego sterownika (najczęściej na kablu i/lub obudowie) lub za pomocą sygnału DMX. Czyli w zasadzie tak jak bardziej zaawansowaną wytwornicą dymu. Bardzo ważny jest tu dobór odpowiedniego płynu czyli zwykłego płynu do dymu (ew. bezolejowego do fazerów, choć i tu są wyjątki) jeśli mamy fazer lub specjalnego płynu do mgły jeśli dysponujemy hazerem. Tak jak w przypadku wszystkich wytwornic czy to do dymu, czy do baniek, przed transportem zawsze opróżniamy zbiorniki z płynem lub je po prostu wyjmujemy i transportujemy osobno. Szkoda by było gdyby nasz kosztowny sprzęt uległ zalaniu i np. spaleniu uległa by płytka sterująca.

W przypadku wytwornic mgły urządzenie włączamy przed kluczowym momentem w którym chcemy uzyskać pełny efekt np. przed koncertem. Ponieważ dym jest rozrzedzony wypełnienie pomieszczenia może zająć trochę czasu, więc dobrze byłoby gdyby efekt uzyskać w odpowiednim momencie, a nie po całym widowisku;) W przypadku wytwornic dymu możemy uruchomić dymienie już podczas show, natomiast wytwornica mgły będzie potrzebowała nieco czasu. Nie podam oczywiście dokładnie jakiego czasu, ponieważ zależy to od kilku czynników czyli od wydajności urządzenia, wielkości i wentylacji pomieszczenia oraz samego płynu.

Hazer czy fazer? Wytwornice mgły, czym się różnią?

Cameo Light INSTANT HAZER 1400 PRO wytwornica mgły fazer

Co jest warte uwagi i ile to kosztuje

Na rynku mamy do wyboru kilka naprawdę rozsądnych opcji. Zdecydowanie polecam Antari czyli niekwestionowanego lidera w dziedzinie wytwornic wszelkiego typu. Dobry fazer to koszt ok. 1500 zł, skuteczne hazery zaczynają się tak naprawdę już od 3500 - 6000 zł. Najczęściej wybieranym fazerem który cieszy się najlepszą opinią jest Antari Z-350, jest to znany już kilku lat dobry i trwały model. Warte uwagi są również urządzenia Cameo Light, ADJ, Eurolite i Showtec. Jak zawsze unikałbym najtańszych rozwiązań ze względu na możliwą awaryjność i serwis. Hazery z wyższej półki to marki takie jak Hazebase, Smoke Factory i Look Solutions, jednak tu poniżej 10000 zł niewiele znajdziemy, a niektóre topowe modele na największe eventy kosztują nawet powyżej 20000 zł. Także płyny do hazerów są nieco droższe od tych do dymu. Aby zobaczyć wszystkie płyny do wytwornic wystarczy kliknąć TU. Zachęcam także aby przejrzeć wytwornice mgły dostępne w naszym sklepie.

Hazer czy fazer? Wytwornice mgły, czym się różnią?

Antari Z-350 Fazer wytwornica mgły

Podsumowanie

Jak widać wytwornice mgły są potrzebne i oferują pewne unikalne cechy w porównaniu z klasycznymi wytwornicami dymu. Ważne jest rozpoznanie czy mamy do czynienia z fazerem czy hazerem, chociażby ze względu na eksploatacje;) W nazwach producenta często pojęcia te są mylone więc warto wiedzieć o różnicach pomiędzy tymi urządzeniami. Użytkowanie wytwornic mgły jest stosunkowo łatwe, a dobry hazer powinien służyć nam przez lata. Pamiętajmy też że wytwornice mgły powinniśmy włączyć znacznie wcześniej aby zdążyły wypełnić pomieszczenie. Jeśli potrzebujecie dodatkowych informacji, macie pytania zapraszam do kontaktu. Na pewno dobierzemy odpowiednie urządzenie do Waszych potrzeb i budżetu.

Zachęcam też do udostępniania w mediach społecznościowych.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wytwornicach, scenotechnice czy choćby nowościach w branzy - Zapisz się do naszego newslettera:)

Poniedziałek, 4 października 2021

Artykuł nie był jeszcze oceniany.

Zaloguj się, aby ocenić.

Napisz pierwszy komentarz!

  • Baw się i pisz, co myślisz!

    Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum Megascena.pl!

Mogą Cię zainteresować

Wytwornice dymu od podstaw, czyli jak się do tego zabrać? Jaka wytwornica dymu będzie najlepsza?

Wytwornice dymu od podstaw, czyli jak się do tego zabrać? Jaka wytwornica dymu będzie najlepsza?

Wytwornice dymu, cała tajemnica w jednym artykule:)

Sterowanie DMX, Jak zacząć pracę z sygnałem DMX?

Sterowanie DMX. Na temat sterowania za pomocną sygnału DMX pisali już chyba wszyscy. Niestety większość publikacji na ten temat jest po prostu nie zrozumiała dla normalnego człowieka. Aby dowiedzieć się jak wykorzystać sterowanie DMX w praktyce, trzeba przeczytać całe elaboraty naukowe, a i tak nie do końca wiadomo o co chodzi. Dlatego postanowiłem w sposób bardzo prosty i krótki opisać jak się do tego zabrać od strony praktycznej.