Nagłośnienie mobilne, kolumny przenośne na baterie
Nagłośnienie mobilne jest coraz bardziej popularne, nie tylko wśród szkół, hoteli i domów kultury, ale także wśród miłośników muzyki i nie tylko. Od kilku lat widoczne jest coraz większe zapotrzebowanie na systemy nagłośnienia przenośnego z zasilaniem akumulatorami. Początkowo tego typu urządzenia były w ofercie zaledwie kilku producentów, obecnie niemalże każda marka ze średniej półki ma w ofercie nagłośnienie mobilne. Coraz częściej kolumny przenośne pokazują się w asortymencie topowych firm na rynku. Na czym polega ten fenomen i jakie możliwości naprawdę dają współczesne systemy nagłośnienia mobilnego dowiecie się w tym artykule. Jak zawsze pokażemy również na co zwrócić uwagę, jak wybrać najlepszy zestaw oraz ile to wszystko kosztuje.
LD Systems Roadbuddy 10 HS Mobilny zestaw nagłośnienia
Nagłośnienie mobilne – możliwości których wcześniej nie było
Możliwości które znalazły się w naszym zasięgu dzięki wprowadzeniu zestawów mobilnych znacznie wzrosły. Nie należy mylić tego typu urządzeń ze znanymi z dawnych czasów radiomagnetofonów czy tzw. „jamników”. Nagłośnieniem mobilnym „portable PA” nazywamy profesjonalne (ew. półprofesjonalne) zestawy nagłośnieniowe które mogą być zasilane z wbudowanego akumulatora. Zestawy tego typu wyposażone są w funkcje zarezerwowane dla pro audio, takie jak np. bezprzewodowe mikrofony. Nagłośnienie tego typu charakteryzuje się też dość wysoką mocą pozwalającą na nagłośnienie niewielkich, a nawet średnich eventów.
Obecnie zestawy kolumn mobilnych wykorzystywane są przez szkoły, hotele, obiekty użyteczności publicznej, w reklamie, przez muzyków, organizatorów imprez i w wielu innych przypadkach. Dzięki zasilaniu z akumulatora mogą być wykorzystywane niemalże wszędzie. Imprezę z sali hotelowej lub holu można przenieść na zewnątrz i stworzyć np. koncert dla gości na świeżym powietrzu. Impreza dla dzieci, a może profesjonalne karaoke, nic prostszego jeśli mamy do dyspozycji zestaw nagłośnienia mobilnego.
Wykorzystując nagłośnienie mobilne, szkoły organizują w miarę dobrze nagłośnione zawody sportowe, rozdania nagród, świadectw czy mini dyskoteki. Muzycy mogą zagrać w dowolnym miejscu nie potrzebując przy tym zasilania, a nad morzem coraz częściej reklamy puszczane są nie tylko przez megafony, ale też przez kolumny mobilne. Niewielkie systemy tego typu wykorzystywane są także przez przewodników wycieczek i na szkoleniach. Jak widzicie zastosowań dla tego sprzętu jest naprawdę mnóstwo, a ogranicza nas tylko wyobraźnia. Z tego właśnie powodu zestawy nagłośnieniowe mobilne są tak bardzo popularne i wciąż zyskują nowych użytkowników.
PROEL V10FREE System dźwiękowy zasilany baterią - kolumna mobilna 10" 400W
Jakie funkcje ma dobre nagłośnienie mobilne?
Moc (RMS)
Nagłośnienie mobilne powinno charakteryzować się stosunkowo wysoką mocą i co za tym idzie głośnością. Chodzi o to aby zestaw był w stanie obsłużyć małą lub średniej wielkości imprezę. Warto zwrócić uwagę że niektórzy producenci z niższej półki pokazują tylko moc szczytową i to też często mocno przesterowaną czy zawyżoną (np. Ibiza Sound, Skytec, Skytronic) a nie ciągłą (RMS). Moc ciągła jest w takim przypadku jest ok. 2-4 razy niższa niż szczytowa, warto więc wziąć to pod uwagę przy wyborze sprzętu.
Mikrofony bezprzewodowe
Mikrofony bezprzewodowe to w tym przypadku „must have”. Czasem jeden, czasem dwa, czasem do ręczne, a czasem nagłowne, ale być muszą. To dzięki nim można uruchomić karaoke, przeprowadzić szkolenie, występy, czy poprowadzić fitness. Przy wyborze zestawu warto tez zastanowić się czy potrzebujemy mikrofonów UHF czy wystarczą nam VHF, zachęcam tez do przeczytania naszego artykułu o samych mikrofonach bezprzewodowych: „Mikrofon bezprzewodowy od podstaw, co wybrać, test mikrofonu.” Tak więc mikrofony bezprzewodowe są jedną z głównych funkcji użytkowych nagłośnienia mobilnego.
Wejścia i wyjścia audio, Bluetooth, FM, USB i inne
Aby móc w pełni cieszyć się nagłośnieniem mobilnym musimy mieć możliwość podłączenia i odtwarzania różnych źródeł dźwięku. Do wyboru mamy wejście Jack (6,3 mm) na dodatkowy mikrofon przewodowy lub np. gitarę elektryczną, RCA do zewnętrznego źródła, mini jack (3,5 mm) aby podłączyć np. laptopa lub telefon kabelkiem, złącze USB, czy wejście kart SD. Coraz częściej spotyka się także moduł Bluetooth dzięki któremu możemy podłączyć np. tablet lub smartfona bezprzewodowo. Niektóre modele mają też wyjścia audio np. przez złącza RCA i choć nie zaleca się takiego zastosowania to na siłę można połączyć kilka takich systemów mobilnych w jeden mocniejszy. Jeśli potrzebujemy czegoś jeszcze np. radia FM, czy odtwarzania CD, DVD to również poszczególne modele mają takie funkcje. Warto więc zwrócić uwagę też na ilość wejść, wyjść i dodatkowych funkcji.
Monacor TXA-110, przenośny system wzmacniający
Zalety i wady, na co zwrócić uwagę
Oczywiście poza ceną warto zwrócić uwagę na kilka cech którymi charakteryzuje się nagłośnienie mobilne. Najważniejszym i najczęściej zadawanym pytaniem jest czas działania, ale nie tylko, więc już tłumaczę o co chodzi.
Czas działania bez ładowania
Producenci podają różne czasy pracy bez ładowania, czasem są to 4 godziny, a nie raz nawet powyżej 10 godzin. Urządzenia z górnej półki często mają podane różne wartości w zależności od użytkowania. Z kolei nagłośnienie mobilne z niższej i średniej półki z reguły podaje maksymalny czas pracy.
Trzeba wiedzieć że sam czas działania takiego zestawu jest zależny od sposobu użytkowania. Jeśli mamy nagłośnienie mobilne wyposażone w głośnik średnio niskotonowy o mocy 200W RMS i podkręcimy basy i głośność na 100%, to naturalnym jest że zużycie energii gwałtownie wzrośnie co wpłynie na czas pracy. To samo tyczy się włączenia modułu Bluetooth, wystarczy zauważyć o ile szybciej rozładuje nam się np. telefon gdy mamy włączony Bluetooth na stałe. O ile telefon ma inny akumulator o dużo mniejszej pojemności to jednak daje to pogląd na temat większego zużycia energii. Są jeszcze mikrofony bezprzewodowe, które np. w paśmie UHF pobierają mniej więcej tyle energii co komunikacja Wi-Fi. Warto zwrócić uwagę że akumulatory jakie by nie były po kilkudziesięciu czy kilkuset ładowaniach również zaczną się zużywać co może wpłynąć na czas działania naszego zestawu.
Więc jeśli chcemy aby nasza kolumna przenośna działała jak najdłużej bez konieczności ładowania, to niestety musimy oszczędzać energię np. wyłączając bluetooth, mikrofon bezprzewodowy i przede wszystkim zmniejszając bas i głośność.
Jakość dźwięku
Porównując jakość samego dźwięku nagłośnienia mobilnego i standardowego nagłośnienia, i w tej samej klasie sprzętu, niestety zestawy przenośne wypadają nieco gorzej. Nie znaczy to że wypadają źle, bo z reguły dają rade i postronny słuchacz może nawet nie zauważyć różnicy. Jednak systemy te projektowane są po konkretne zastosowanie i związane z nim użycie energii, więc jeśli jest szansa na zaoszczędzenie zużycia nawet kosztem niewielkiego spadku jakości to projektanci niestety podążają tą drogą. Wyjątkiem są oczywiście zestawy mobilne z wyższej półki np. LD Systems lub wyższe serie Monacor.
OMNITRONIC Set WAMS-65BT + Bodypack transmitter incl headset + Battery
Akcesoria dodatkowe
Mikrofony
Wybierając nagłośnienie mobilne warto zwrócić uwagę także na dostępne akcesoria. Najważniejsze są mikrofony ponieważ stanowią o podstawowej funkcjonalności naszego zestawu. Powinniśmy mieć możliwość dokupienia dodatkowego mikrofonu do ręcznego lub nagłownego, dzięki temu będziemy mogli użytkować nasz zestaw w różny sposób np. podczas zajęć fitness z zestawem nagłownym lub przy występach i zabawach z dziećmi używając mikrofonów doręcznych. Nie straszne będzie nam także zgubienie lub zniszczenie jednego z mikrofonów i mimo dodatkowych kosztów zestaw będziemy mogli dalej w pełni wykorzystywać.
Pokrowce
Jeśli zależy nam na użytkowaniu na zewnątrz i/lub częstym
przewożeniu kolumny mobilnej potrzebny może się okazać pokrowiec.
Może nie uchroni on sprzętu w przypadku burzy, ale na pewno
zabezpieczy podczas lekkiej mżawki czy transportu. W zasadzie każdy
szanujący się producent ma pokrowce do swoich najbardziej
popularnych modeli np. pokrowiec do
Monacor TXA,
pokrowiec do LD Systems Roadbuddy i Roadman,
Pokrwiec do Ibiza Port 12 itd.
Akumulatory
Dodatkowe akumulatory też będą mile widziane na wypadek awarii. W innym przypadku nie będą nam potrzebne ponieważ wymienia je się
otwierając część obudowy, a nie klapką jak baterie w pilocie do TV.
Na szczęście wszyscy szanujący się producenci mają ów takie jako
cześć serwisową, więc nawet po okresie gwarancji można je zamówić
np.
akumulator do Omnitronic WAMS.
Kolumny przenośne, nagłośnienie mobilne – co jest do wyboru i ile to kosztuje?
Na rynku jest dość spory wybór nagłośnienia mobilnego, jednak jest takie powiedzenie „nie wszystko złoto co się świeci”. Sprzedając różne systemy tego typu wyselekcjonowaliśmy te na które warto zwrócić uwagę. Takie które rzadko lub wcale nie wracają na gwarancji, mają korzystny stosunek jakości do ceny i posiadają unikalne cechy które stanowią o ich popularności.
Proel FREE8LT Przenośny zestaw nagłośnieniowy
Najmniejsze nagłośnienie mobilne do zabawy
Jeśli chcemy się po prostu pobawić i potrzebujemy małego, kompaktowego głośnika który będzie stał w domu, a czasem możemy go zabrać na wycieczkę, działkę czy ognisko to warto zobaczyć np. Proel FREE8LT czy OMNITRONIC WAMS-65BT. Oba zestawy mają moduł Bluetooth i wejścia audio np. mini jack 3,5mm i kosztują ok 500-1200 zł. O zestawach tych można śmiało powiedzieć że jest w pełni funkcjonalną kolumną mobilną ze wszystkimi funkcjami, tylko że w wersji mini.
Dla przewodników wycieczek itp.
Dla przewodników wycieczek i organizacji niewielkich szkoleń najlepsze okażą się Monacor TXA-110 (ok. 1700 zł), Vonyx ST-012 PA (ok. 600 zł) i z wyższej półki JTS WA-35 (ok. 2700 zł). Urządzenia te są łatwe w transporcie, mają pasek na ramię i znaczną moc. Więc jeśli dobry i sprawdzony wzmacniacz dźwięku np. Monacor WAP-5 lub Monacor WAP-8 nie będzie wystarczająco głośny to z pomocą przyjdą właśnie te zestawy.
Budżetowe nagłośnienie mobilne większej mocy
Budżetowe rozwiązania większych mocy dla średniej wielkości
imprez, zawodów sportowych, szkół, hoteli itp. to Ibiza Port10,
Port12, Port15 (wszystkie od ok. 800 do 1300 zł) i Omnitronic
seria WAMS (od 500-700 zł) które jakościowo wchodzą już półkę
średnią. Poniżej tej półki (czyli ok. 500 zł) raczej bym nie
schodził jeśli mówimy o jakiejś jakości sprzętu.
Średnia półka
Nagłośnienie mobilne ze średniej półki to niższe modele Monacor serii TXA, Proel serii VFREE, Omnitronic WAMS i LD Systems serie RoadJack, Roadboy i Roadbuddy. W tych modelach mamy już dobrą jakość dźwięku jak i samego urządzenia, jednak cena idzie już znacząco w górę. Tutaj możemy być pewni że dźwięk będzie czysty, a zakłócenia jeśli w ogóle będą to w stopniu minimalnym. W tej cenie mamy też gwarancję dobrego serwisu producenta więc wiemy że zestaw będzie mógł nam długo służyć.
Najlepsze na rynku nagłośnienie mobilne
Do półki wyższej na pewno zaliczają się LD Systems seria Roadman i wyższe modele Monacor serii TXA. Moc tych zestawów jest już wystarczająca nawet na imprezy na kilkaset osób przy jednoczesnym zachowaniu czystego dźwięku o wysokiej jakości.
Jeśli potrzebujemy więcej niż 1 kolumny przenośnej
Jeśli chcemy natomiast pokryć dźwiękiem większy obszar i potrzebujemy minimum dwóch głośników to jest. np. dodatkowa pasywna kolumna do LD Systems Serii Roadman lub moduły bezprzewodowe do Omnitronic WAMS dzięki którym bezprzewodowo połączysz nawet kilkanaście takich zestawów. Jeśli potrzebujemy jednego głośnika zabieramy jeden, jeśli dwóch podłączamy dodatkowy itd.
OMNITRONIC ALT-105 Moduł bezprzewodowy - łączy kolumny audio
WAMS-05 w jeden system
Czego unikać
W dużych sieciach handlowych wśród urządzeń RTV i AGD również znajdziemy produkty które chciały by konkurować z prawdziwym nagłośnieniem mobilnym, jednak to nie jest to samo. Produkty te są z reguły domowymi „jamnikami” czasem o dużej mocy które mają za zadanie sprawiać tylko wrażenie pro audio. Nie dajmy się więc zwieść samym rozmiarom, kolorowej olbrzymiej obudowie czy diodkami led świecącymi z głośnika. Oczywiście unikamy też najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku gdyż za niską ceną zapewne kryje się też jakość.
Jakie nagłośnienie mobilne wybrać?
Skoro już tyle wiemy na temat nagłośnienia mobilnego, warto podsumować kryteria którymi należy się kierować przy wyborze najlepszego zestawu dla własnych potrzeb. Przede wszystkim powinniśmy wybrać zestaw dopasowany do celu w jakim będziemy go używać. Zastanówmy się jaka jakość i moc będzie dla nas odpowiednia. Co innego wybierzemy do fitnessu, a co innego do hotelowej restauracji czy występu na żywo. Oczywiście cena też nie będzie tu bez znaczenia;) Jeśli będziemy często transportować nasz zestaw powinniśmy znaleźć złoty środek pomiędzy mocą i głośnością, a wagą i rozmiarami. Czasem bywa że sprzęt transportujemy samochodem osobowym i musimy wziąć pozostałe rzeczy, wtedy wielkość i waga mają duże znaczenie. Zwróćmy też uwagę na akcesoria dodatkowe.
Podsumowując
Jak widać temat nagłośnienia mobilnego jest do ogarnięcia i można w miarę dokładnie dopasować sprzęt do własnych potrzeb i możliwości. Nagłośnienie mobilne staje się coraz bardziej popularne i ten trend zapewne będzie się jeszcze długo utrzymywał. Temat choć
popularny nie dla wszystkich jest w pełni zrozumiały, a mnogość
tego typu rozwiązań tylko komplikuje sprawę. Mam nadzieję że
przybliżyłem Wam temat i dzięki temu artykułowi wiecie o co w tym
wszystkim naprawdę chodzi i jak wybrać najlepszy sprzęt pod
indywidualne potrzeby. Jeśli potrzebujecie porady lub macie pytania
zapraszam do kontaktu. Jeśli chcesz więcej naszych poradników,
informacji o promocjach i nowościach - Zapisz się do newslettera
- KLIKNIJ TU!
Oczywiście zachęcam do udostępniania artykułu w mediach
społecznościowych.
Poniedziałek, 4 października 2021