Czy wiesz, że w trakcie podróży instrumenty muzyczne stale są
narażone na drgania, uderzenia i przetarcia? Jeśli w odpowiedni
sposób ich nie zabezpieczysz, musisz liczyć się z poważnymi
konsekwencjami. W skrajnych przypadkach niewłaściwy transport może
doprowadzić do całkowitego uszkodzenia instrumentu. Sprawdź, co
należy zrobić, aby temu zapobiec!
Jak ochronić instrument przed drganiami?
Podczas jazdy samochodem czy busem Twój instrument cięgle jest narażony na drgania. Nawet jeśli poruszasz się autem powoli i nie wykonujesz gwałtownych manewrów, mogą one doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Pamiętaj, że profesjonalne instrumenty muzyczne wyróżniają się stosunkowo delikatną konstrukcją, przez co są podatne na mechaniczne uszkodzenia. Jak zatem skutecznie zabezpieczać je w trakcie podróży? Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby nie ograniczać się wyłącznie do zastosowania futerału. Oczywiście futerały gitarowe, futerały na klawisze, futerały na instrumenty dęte, futerały na bębny i talerze są konieczne! Musisz wiedzieć, że nawet bardzo dobrze dopasowany pokrowiec, nie zabezpieczy w stu procentach przed drganiem czy uderzeniem. Zaleca się, aby dodatkowo owinąć czymś instrument, najlepiej miękkim materiałem – bawełniana szmatka skutecznie ochroni sprzęt muzyczny podczas transportu.
DE SALVO DS CG10BAG44 Pokrowiec gitarowy 4/4
Z jakich materiałów powinny być wykonane futerały na instrumenty?
Jeśli zależy Ci na skutecznej ochronie instrumentu, zwróć uwagę na materiały zastosowane w produkcji wybranego futerału. Musisz pamiętać, aby dostosować ich właściwości do swoich oczekiwań. Jeżeli zamierzasz samemu przenosić instrument na niewielkie odległości, wystarczający okaże się miękki futerał z wytrzymałego, tekstylnego tworzywa. Niewątpliwie bardzo ważna jest ochrona instrumentu przez warunkami atmosferycznymi. Koniecznie należy wybrać futerał wodoodporny, który skutecznie zabezpieczy sprzęt przed opadami oraz przypadkowym przemoczeniem. Możesz zdecydować się na przykład na produkt wykonany z poliestru i PCV. Jeśli jednak chcesz ochronić instrument w trakcie podróży samochodem lub busem, materiałowy futerał okaże się niewystarczający. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie sztywny case, na przykład ze wzmacnianego polietylenu. Taka ochrona świetnie sprawdzi się w trasie, zwłaszcza gdy zamierzasz przechowywać instrumenty w samochodzie technicznym.
Proel FOABSEGC Sztywny case z ABS na gitarę elektryczną
Jak wybrać futerał dostosowany do instrumentu?
W trosce o jak najlepsze zabezpieczenie instrumentu podczas podróży należy dostosować futerał do specyfiki przewożonego sprzętu. Wiele renomowanych firm oferuje asortyment idealnie dopasowany do konkretnych typów gitar, skrzypiec, klarnetów czy trąbek. To świetne rozwiązanie, jeśli chcesz, aby futerał ściśle przylegał do Twojego sprzętu. Wśród producentów specjalizujących się w case’ach do określonych typów instrumentów warto wymienić, chociażby Koki’o. W sprzedaży znajdziesz między innymi walizki na różne rodzaje ukulele.
Koki'o Prostokątny case na ukulele tenorowe
Jak chronić instrumenty przed zmianami wilgotności?
Podczas podróży Twój instrument wciąż jest narażony nie tylko na zmiany temperatury, ale także na zmiany wilgotności. Czy wiesz, że w skrajnym przypadku Twój sprzęt pod wpływem tego typu czynników zewnętrznych może ulec zniszczeniu? Szczególnie narażone są instrumenty strunowe – ich drewniane elementy mogą po prostu skurczyć się i popękać. Aby tego uniknąć, należy dodatkowo ochronić je podczas podróży. Jak zabezpieczyć gitarę przed zmianami wilgotności? Najlepiej zastosować specjalny nawilżacz, który umieszcza się w otworze rezonansowym. Odpowiada on za równomierne uwalnianie wilgoci i tym samym skutecznie chroni przed wysuszeniem. Warto podkreślić, że są to akcesoria gitarowe produkowane w taki sposób, aby nie dotykały samego korpusu instrumentu.
Nawilżacz do gitary akustycznej D'Addario
Podróżujesz z instrumentem? Zabezpiecz go przed zimnem!
Dobrej jakości futerały na instrumenty pozwolą zabezpieczyć je także na wypadek wahań temperatury. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy musisz uważać, aby Twoja gitara, saksofon czy flet, nie miały bezpośredniego kontaktu z mroźnym powietrzem. Podczas podróży pamiętaj, aby nigdy nie wyciągać instrumentu od razu po przetransportowaniu go do sali prób czy mieszkania. W przeciwnym wypadku narazisz go na gwałtowne zmiany temperatury, co może prowadzić do uszkodzenia. Jeśli otworzysz case od razu po podróży samolotem lub busem, Twój instrument może nawet odkształcić się lub popękać. Takie zmiany są nieodwracalne i negatywnie wpływają na czystość dźwięku. Najbezpieczniej jest poczekać aż gitara, trąbka czy saksofon, osiągnie optymalną temperaturę pokojową. Dopiero w tym momencie możesz bezpiecznie wyjąć je z futerału.
Dimavery futerał na gitarę typu jumbo
Podróżowanie z instrumentem – o czym musisz pamiętać?
Jeśli jesteś w trasie koncertowej lub po prostu zdecydowałeś się na wyjazd na wakacje ze swoją ukochaną gitarą, klarnetem czy obojem, musisz pamiętać o zachowaniu maksimum bezpieczeństwa w trakcie podróży. Przede wszystkim staraj się nie narażać instrumentu na bezpośredni kontakt z ekstremalnymi temperaturami – zarówno mróz, jak i ekspozycja na słońce mogą doprowadzić do uszkodzenia Twojego delikatnego sprzętu. Musisz wiedzieć, że nawet najlepszy futerał nie chroni w stu procentach przed skrajnymi temperaturami. Nie możesz zatem stawiać go bezpośrednio przy kaloryferze, grzejniku lub w pobliżu kominka. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli dopiero wróciłeś z podróży podczas zimowej aury – wahania temperatur szybko uszkodzą Twój instrument. Po powrocie z trasy najlepiej na kilka godzin pozostawić go w futerale, w temperaturze pokojowej.
PROEL BAGD12PN Nylonowy pokrowiec na tom 10”x12” 420D, wyściółka
10mm
Wybierając odpowiedni futerał na instrument, pamiętaj, aby chronił Twój sprzęt również od wewnątrz. Najlepiej zdecyduj się na case’y wyścielane specjalnym materiałem, który skutecznie zabezpiecza przed zarysowaniami, otarciami i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Pamiętaj, że w przypadku pokonywania większych dystansów z instrumentami o dużych gabarytach konieczne może okazać się skorzystanie z usług profesjonalistów. Przykładowo, jeśli czeka Cię podróż z wiolonczelą, kontrabasem, perkusją czy pianinem, lepiej powierz transport specjalistom z usługą ubezpieczenia. Dzięki temu w przypadku uszkodzenia otrzymasz od przewoźnika odszkodowanie.
Poniedziałek, 20 czerwca 2022