Ukulele cena, instrument. Jakie pierwsze ukulele? Ranking ukulele 2021

Artykuł przeznaczony jest dla osób pragnących rozpocząć swoją przygodę z ukulele oraz początkujących muzyków. Skupie się tu na kryteriach takich jak ukulele cena, jaki instrument wybrać i dlaczego, oraz jakie akcesoria będą nam potrzebne. Czyli na co zwrócić uwagę przy zakupie ukulele ze średniej i niższej półki cenowej.

W tym artykule nie będę się skupiał na nauce gry, ale na wyborze pierwszego instrumentu ukulele. Nie ukrywam że ostatnio gram na ukulele dość rzadko i w samej nauce grania nie uważam się za eksperta. Przekaże wam za to jak wybrać swoje pierwsze ukulele, akcesoria oraz co warto wybrać z szerokiej oferty dostępnych na rynku instrumentów. Cały artykuł został zaktualizowany na 2021 rok!

Ukulele cena, instrument. Jakie pierwsze ukulele? Ranking ukulele 2021

Ukulele sopranowe Koki'o nU-LLI-LB Light Blue

Dlaczego właśnie Ukulele ?

Obecnie trwa tak zwana trzecia fala popularności ukulele. Pierwsza zapoczątkowana była przez przejęcie Wysp Hawajskich do Stanów Zjednoczonych, a druga zaraz po II Wojnie Światowej.

Nie ma się co dziwić że ukulele zdobywa coraz większą liczbę zwolenników, ponieważ wbrew pozorom  ma kilka unikalnych zalet i cech, w porównaniu np. do gitary. Po pierwsze posiada najczęściej tylko 4 struny, więc strojenie i nauka gry na ukulele jest dużo łatwiejsza niż na gitarze. Z kolei każdy gitarzysta od razu odnajdzie się na tym instrumencie. Po drugie niewielki w stosunku do gitary rozmiar, więc ukulele zmieści się nawet do plecaka i można zabrać je wszędzie, nad ognisko, na kajak, gdzie tylko zechcemy. Jeśli mówimy już o kajaku to warto wspomnieć że ukulele występują w wersjach z plastiku właśnie po to aby można je było bez obawy zamoczyć. Dodatkowo instrumenty ukulele i akcesoria do nich są znacznie tańsze od gitarowych, a więc bardziej dostępne. Wszystkie te czynniki wpływają na wciąż rosnącą popularność tego instrumentu.

Krótko o historii powstania ukulele

Swoją nazwę instrument przyjął na Wyspach Hawajskich gdzie trafił z Madery w 1879 roku na statku Ravenscrag. Sam instrument wywodzi się z grupy instrumentów pochodzenia Portugalskiego. Wśród przybyłych emigrantów z Madery, którzy pracowali na plantacjach trzciny znalazło się trzech lutników: Manuel Nunes, José do Espírito Santo oraz Augusto Dias. Lutnicy szybko wrócili do swojego pierwotnego zawodu stając się pierwszymi wytwórcami tych instrumentów. Sama nazwa jest połączeniem dwóch słów języka Hawajskiego uku – pchła i lele- skakać, czyli w wolnym tłumaczeniu skacząca pchła. Ukulele zostało bardzo dobrze przyjęte przez króla Hawajów Dawida Kalakaua i jego siostrę, dzięki czemu instrument ten bardzo szybko zyskał sławę.

Ukulele cena, instrument. Jakie pierwsze ukulele? Ranking ukulele 2021

Ukulele Kokio U-Palau

Rozmiary i rodzaje ukulele

Ukulele występuję w kilku rozmiarach, przy czym każdy rozmiar ma swoją charakterystykę i brzmienie. Oczywiście nim większe pudło rezonansowe tym głośniejszy będzie instrument, więc warto to wziąć pod uwagę. Najbardziej popularne rozmiary to: Najwcześniejsze, najmniejsze i najbardziej popularne są ukulele sopranowe (długość menzury wynosi ok. 13″ – 33 cm i najczęściej ma 12-14 progów), następne jest ukulele koncertowe (długość menzury ok. 15″ – 38 cm i 14-16 progów), dalej mamy ukulele tenorowe (długość menzury wynosi tu ok. 17″ – 43 cm i 17-19 progów) i największe ukulele barytonowe i ukulele basowe.

Najbardziej popularne są ukulele sopranowe, ukulele koncertowe i ukulele tenorowe – sam jestem zwolennikiem ukulele koncertowego ponieważ ukulele sopranowe ma dla mnie zbyt krótki czas wybrzmiewania dźwięków, a dodatkowo mam w miarę grube palce. Ukulele barytonowe i basowe nie zdobyły aż takiego uznania ponieważ zaczynają konkurować już z gitarami. Barytony i basy, mając 4 struny i inne brzmienie raczej nie mają szans z gitarami, a rozmiary nie stanowią tu już takiego atutu. Wybierając swój instrument warto wiedzieć że sklepy umożliwiają  sortowanie produktów np. po ukulele cena, nazwa itp.

Wartym uwagi jest też ukulele elektryczne, jeśli mamy już jakieś doświadczenie to warto się zastanowić nad takim instrumentem. Mamy tu nie tylko dużo większe możliwości, ale również niektóre modele są miniaturowymi wersjami znanych i pięknych gitar. Fajny gadżet szczególnie że jakość wykonania jest tu raczej wysoka.

Struny do ukulele i akcesoria dodatkowe

Może nie wszyscy specjaliści się z tym zgodzą, ale uważam że na początek nie ma co wymieniać strun w ukulele. W przeciwieństwie do gitar, kupując nawet tańsze ukulele dostaniemy „w miarę przyzwoite” struny, a wydając już ok. 400-600 zł mamy niemalże pewność że struny będą ok. Tak więc wybierając swoje pierwsze ukulele ominął bym nowe struny, te zawsze można dokupić już za 30-40 zł z Risa lub D'Addario. Skupiłbym się natomiast na akcesoriach czyli dobrym tunerze i pokrowcu ew. kapodastrze. Warto zwrócić też uwagę czy w wybranym ukulele nie ma już pokrowca w zestawie.

Ukulele cena, instrument. Jakie pierwsze ukulele? Ranking ukulele 2021

Koki'o U-BAG-S pokrowiec na ukulele sopranowe

Nauka gry na ukulele

Nauka gry na ukulele jest stosunkowo prosta w porównaniu np. do nauki gry na gitarze. Mamy tu z reguły 4 struny, mniejsze rozmiary i samą długość menzury, no i gramy samymi  palcami. Cechy te wpływają na łatwość i szybkość nauki gry na ukulele. Aby się nauczyć dobrze grać na ukulele mamy dwie opcje drogą i tanią. Możemy kupić książki, zapisać się na kurs gry na ukulele lub wziąć indywidualne lekcje co będzie nas kosztowało trochę pieniędzy, organizacji i czasu. Możemy tez włączyć You Tube i po chwili mieć całkowicie za darmo setki jeśli nie tysiące lekcji od podstaw i dodatkowe tysiące utworów których możemy się nauczyć krok po kroku.

Ja osobiście polecam wersje darmową ponieważ możemy się uczyć kiedy tylko mamy chwilę czasu, a nie na 18 w środy i piątki. Mamy to całkowicie za darmo i do tego wybór jest dużo większy. Ukulele jest na tyle prostym w nauce instrumentem że na pewno szybko nauczycie się grać i będziecie mogli zabłysnąć przy najbliższym wyjeździe, czy ognisku:)

Ukulele cena, instrument. Jakie pierwsze ukulele? Ranking ukulele 2021

Jeden z najlepszych tunerów do ukulele D'Addario Ukulele Soundhole Tuner

Ukulele cena, czyli co warto kupić na początek

Kupując swoje pierwsze ukulele na pewno ważna będzie cena, myślę że na początek nie ma co wydawać 1000 czy 2000 zł. Jeśli mamy ograniczony budżet lub kupujemy instrument na prezent i nie wiemy czy się przyjmie, wystarczy nam tanie sopranowe ukulele Dimavery lub Kokio za ok. 200 zł. Jeśli mamy nieco więcej kapitału i wiemy że trochę pogramy warto kupić ukulele koncertowe lub tenorowe w cenie 300 – 600 zł. Np. Kokio, De Salvo czy Dimavery.

W przeciągu ostatnich paru lat ukulele Dimavery bardzo poprawiło swoją jakość i brzmienie więc polecam zwrócić na nie. Marki gitarowe które mają w swojej ofercie ukulele np. Vintage, Washburn czy Ibanez niestety proporcjonalnie do ceny nie oferują zbyt wiele. Zdarzają się Ibanezy za 500 zł które słabiej trzymają strój od Kokio za 220 zł. Jest też Kala, chyba najbardziej znana marka, ale tu płacimy za logotyp. Żeby trafić rozsądną Kala trzeba wydać minimum 700 – 900 zł. Jakiś czas temu dobrze wypadły Mahimahi (szczególnie model MS-1ST) i Mahilele jednak najpierw pojawiły się problemy z dostępnością, a zaraz potem z jakością.

Obecnie na rynku wydają się być dwie najlepsze opcje. Kokio (ew. Risa już od 900-1000zł) jeśli chcemy mieć naprawdę najwyższej jakości instrument, oraz Dimavery i sopranowe De Salvo jeśli mamy nieco mniejszy budżet. Reszta marek w tej samej jakości będzie po prostu dużo droższa. Z wyższej półki zostaje nam oczywiście Risa, UluruKiwaya, jednak minimalnie trzeba przeznaczyć na to powyżej 2000zł.

Ukulele cena, instrument. Jakie pierwsze ukulele? Ranking ukulele 2021

Elektryczne ukulele koncertowe Risa UKS385MP seria UKS

Ranking ukulele 2021

Ranking najbardziej popularnych modeli 2020/ 2021 które z czystym sumieniem mogę polecić:

1.    Kokio U-LLI sopranowe i koncertowe – duży wybór kolorów, świetna jakość i brzmienie (najczęściej wybierany kolor Lightblue), po prostu świetne ukulele cena ok. 220 zł

2.    Kokio U-PALAU Sopranowe, koncertowe i tenorowe – Ręcznie zdobione przez artystę Fonzie Shickich. Cena na chwilę obecną poniżej 500zł (sopran już od 427zł)

3.    Dimavery UK-200 sopranowe – znane od lat, obecnie dostępne w kolorze brąz, czarnym i sunburst cena już od 181 zł.

4.    Koki'o U-LMHLMH-SO sopranowe – bardzo dobry stosunek brzmienia do ceny ok. 320 zł.

5.    Risa seria UKS elektryczne – unikatowy super design banjo style, dobry pickup, świetne struny i lite drewno. Dostępne w rozmiarach od sopranowego do tenorowego. Naprawdę dobre i unikalne ukulele obecna cena 1075 zł – 1345 zł w zależności od modelu.

Ukulele cena, instrument. Jakie pierwsze ukulele? Ranking ukulele 2021

Risa UKELP363CS Ukulele LP Soprano cherry sunburst, ukulele sopranowe

Podsumowanie

Jak sami widzicie żeby zacząć grać na ukulele nie potrzeba dużo wydawać. Na początek wystarczy już ok. 200 zł abyśmy mogli cieszyć się swoim pierwszym ukulele. Sam instrument jest dość ciekawy nie tylko pod względem brzmienia , ale i użytkowania. Zaletami na pewno są łatwość i nauki, dostępność lekcji na YouTube, jak i rozmiary czy sama cena instrumentu. Także akcesoria jak tunery, struny, kapodastry czy pokrowce nie należą do drogich. Na rynku dostępna jest szeroka gama kolorów, rozmiarów i materiałów, więc każdy na pewno znajdzie coś dla siebie, całą gamę ukulele znajdziecie klikając tu. Dzięki temu ukulele zyskuje coraz to większą popularność i w najbliższej przyszłości tak zostanie. Warto więc zacząć swoją przygodę już teraz.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, zachęcam do udostępniania i zapisu do naszego newsletter gdzie znajdziesz informacje o najciekawszych artykułach, promocjach, testach oraz poradnikach.


Wtorek, 21 września 2021

Artykuł nie był jeszcze oceniany.

Zaloguj się, aby ocenić.

Napisz pierwszy komentarz!

  • Baw się i pisz, co myślisz!

    Komentarze pomagają nam tworzyć bardziej interesujące treści. Dzięki nim wiemy, na co mamy zwrócić większą uwagę.

Napisz komentarz

Chcesz mieć własny awatar (obrazek) i pseudonim?
Utwórz konto i profil na forum Megascena.pl!

Mogą Cię zainteresować

Gitara klasyczna a akustyczna – jaką wybrać?

Gitara klasyczna a akustyczna – jaką wybrać?

Na pierwszy rzut oka gitara klasyczna i gitara akustyczna wyglądają na tyle podobnie że często są po prostu nierozróżniane. Nic dziwnego że osoby chcące zacząć swą przygodę z grą na gitarze, nie wiedzą czy wybrać gitarę akustyczną, czy gitarę klasyczną. Czytaj Dalej >>>

Słuchawki bluetooth czy przewodowe ? – nagłowne, douszne, z mikrofonem.

Słuchawki audio są coraz bardziej popularne, korzystamy z nich już w zasadzie wszędzie. Coraz rzadziej można zobaczyć osoby biegające czy jadące komunikacją miejską bez słuchawek. Słuchawki coraz częściej towarzyszą nam także podczas spacerów i treningów. Dzięki nim możemy także odbierać telefony i wysłuchiwać komunikatów np. podczas ćwiczeń.