Gitara klasyczna a akustyczna – jaką wybrać?

Na pierwszy rzut oka gitara klasyczna i gitara akustyczna wyglądają na tyle podobnie że często są po prostu nierozróżniane. Nic dziwnego że osoby chcące zacząć swą przygodę z grą na gitarze, nie wiedzą czy wybrać gitarę akustyczną, czy gitarę klasyczną. W tym artykule postaram się wyjaśnić różnice pomiędzy tymi gitarami, ich budową i zastosowaniem. Zobaczymy jaka gitara dla początkujących będzie najlepsza, zrobię krótki przegląd rynku i pokażę ile kosztuje dobra gitara klasyczna i akustyczna. Opowiem trochę o historii gitary klasycznej oraz o mitach jakie powstały przez lata na temat tych gitar. Zapraszam do przyjemnej i kompleksowej lektury.

Dimavery AC-303 gitara klasyczna biała
Dimavery AC-303 gitara klasyczna biała

Historia i pochodzenie gitary

Historia gitary klasycznej jest bardzo odległa, można powiedzieć że pierwsze instrumenty szarpane wykorzystywane były już w starożytności. Pierwsze wzmianki o instrumentach szarpanych pochodzą sprzed 4000 lat p. n. e., były to oczywiście odbiegające od współczesnych gitar różne instrumenty wydające proste dźwięki. W starożytnej Grecji znana była kitara dzięki której muzycy i poeci przedstawiali swoją twórczość. Gitara klasyczna jaką znamy pojawiła się pierwszy raz w Hiszpanii w XIII wieku (Juan Gil de Zamora, Ars Musica). Pierwsze gitary miały cztery struny i dopiero w późniejszym okresie została dodana kolejna piąta struna. Za innowatora dodania 5 struny uznaje się hiszpańskiego muzyka i barda Vincente Espinel (1550 – 1624). Z kolei 6 struna została dodana dopiero przed 1800 rokiem. Gitara klasyczna w obecnej formie, swój okres największej popularności miała w pierwszej połowie XIX wieku.

Gitara akustyczna została wymyślona dużo później bo dopiero w XIX wieku. Jej inspiracją była oczywiście gitara klasyczna, więc pierwsze akustyki miały struny wykonane z jelit, dopiero później zostały zastąpione strunami metalowymi. Można powiedzieć że gitara akustyczna pochodzi ze współczesnej ameryki, ponieważ została opracowana przez amerykańskich przemysłowców zainspirowanych instrumentami europejskimi. Główną cechą jaką miała charakteryzować się gitara akustyczna względem klasycznej była większa głośność, możliwość głośniejszego akompaniamentu i przebicia się na wyższy plan.

Washburn Gitara akustyczna
Washburn Gitara akustyczna

Gitara klasyczna a akustyczna – czym się różnią?

Jak pokazuje sama historia pochodzenia gitar, pierwszą różnicą jest większa głośność i mocniejsze brzmienie gitary akustycznej. Najbardziej zauważalną różnicą są metalowe struny w gitarze akustycznej i nylonowe w gitarze klasycznej (obecnie coraz częściej stosowane są 3 struny nylonowe i 3 struny z owijką metalową). Także korpus gitary akustycznej czyli pudło rezonansowe, jest z założenia większe co wpływa na mocniejszy dźwięk i lepsze przebicie. Kolejnym elementem jest sam gryf gitary klasycznej i akustycznej, który w przypadku gitary akustycznej jest nieco węższy. Powoduje to że struny na gitarze akustycznej są węziej umiejscowione niż w gitarze klasycznej. Warto zwrócić uwagę że gitara akustyczna została wymyślona jako nadająca mocny akompaniament, więc węziej rozstawione struny ułatwiają grę akordami.

Konstrukcja, brzmienie i zastosowanie

Struny metalowe w gitarze akustycznej są mocniej naprężone niż w klasyku aby dawały mocniejszy dźwięk. Spowodowało to konieczność dodatkowego wzmocnienia gryfu oraz zastosowania mocniejszego mostka. Gryf w akustyku wzmacniany jest metalowym prętem biegnącym wewnątrz, co w większości modeli dodało możliwość regulowania wygięcia gryfu. Wpływa to na zarówno na komfort gry jak i samą intonację. Bardzo ważne jest aby nie zakładać strun do gitary akustycznej na gitarę klasyczną ponieważ najczęściej skończy się to uszkodzeniem gryfu. Zastosowanie takiej konstrukcji oraz metalowych strun wpłynęło bardzo znacząco na brzmienie. Na gitarze klasycznej możemy grać palcami, bez kostki lub z kostką, na akustyku lepiej jest używać kostki, ponieważ metalowe struny szczególnie na początku możemy odczuć na palcach. Gitara akustyczna ma bardziej metaliczne, dźwięczne i wyraziste brzmienie, z kolei gitara klasyczna będzie bardziej ciepła i łagodna w brzmieniu.

Gitara akustyczna będzie zatem odpowiednia do muzyki mocniejszej i bardziej nowoczesnej takiej jak folk i country, czyli tam gdzie gramy różnymi akordami. Będzie też doskonałym wyborem do grania przy ognisku czy podczas grilla. Gitara klasyczna stworzona jest do muzyki spokojniejszej. Nieco inaczej wygląda też wykonywanie akordów i palcowanie, ze względu na inną odległość pomiędzy strunami. Oczywiście nie oznacza to, że na klasyku nie możemy zagrać utworu country. Możemy jak najbardziej i wszystko będzie ok, jedyne co się nieznacznie zmieni to brzmienie.

Ernie Ball - Struny gitarowe
Ernie Ball – Struny gitarowe

Jakie struny do gitary akustycznej i klasycznej

Odpowiedni dobór strun do gitary to nie lada wyzwanie na początku przygody z gitarą. Ważny jest nie tylko sam rozmiar strun do gitary, ale także dodatkowe cechy strun w przypadku akustyków.

Rozmiary strun do gitary

Istnieje bardzo wiele rozmiarów strun, czyli ich grubości. Zasada mówi że im grubsze struny tym mocniejsze brzmienie, ale także mniejsza wygoda grania. Rozmiar strun nazywamy od grubości najcieńszej z nich (w calach) tzn. komplet strun do gitary akustycznej w rozmiarze 0,012 – 0,016 – 0,024 – 0,032 – 0,044 – 0,054 będziemy nazywali 12 (od grubości najcieńszej struny 0,012). Najczęściej wybierane są struny tzw. średnie gdyż stanowią złoty środek pomiędzy cienkimi i grubymi. Również struny do gitary akustycznej, czyli metalowe będą bardziej wytrzymałe od nylonowych do gitary klasycznej. Czasami struny mają oznaczenie „bronze” oznacza to iż wykonane są z miedzi i cyny dającej w efekcie brąz. Często podawane są też proporcje miedzi i cyny np. Bronze 80/20.

Ważne jest że struny zaleca się wymieniać co około 2 miesiące, a jeśli uszkodzi nam się jedna struna to zalecana jest wymiana całego kompletu. Tylko tak mamy pewność dobrego stroju i brzmienia.

Dobre struny do gitary akustycznej

Najbardziej popularne w naszym sklepie struny do gitary akustycznej to Ernie Ball Earthwood Medium 13-56 oraz struny powlekane Ernie Ball Everlast Coated 12-54. Struny w których nazwie znajdziemy Coated, czyli powlekane mają dodatkową powłokę która sprawia że są bardziej wytrzymałe, świeże i dłużej trzymają strój. Dodatkowo charakterystyczny „szelest” przy zmianie akordu jest mniej słyszalny.

Dobre struny do gitary klasycznej

Struny do gitary klasycznej będą grubsze niż te stosowane w gitarach akustycznych. Najczęściej wybierane w naszym sklepie są struny Chord CGS-NT Normal Tension 28-43 oraz Ernie Ball EB2403 28-42.

Ernie Ball EB 2002 Struny do gitary akustycznej zestaw 13-56
Ernie Ball EB 2002 Struny do gitary akustycznej zestaw 13-56

Rozmiary gitar klasycznych i akustycznych

Dobra gitara dla początkujących, bez względu czy jest to gitara akustyczna czy gitara klasyczna, powinna mieć odpowiedni rozmiar. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych adeptów gry na gitarze. Gitara na początek powinna być wygodna i dobrze dopasowana, aby nie zrazić osoby uczącej się grać. Rozmiar gitary dla dziecka i nie tylko, dobieramy do wzrostu i długości menzury. Europejskie Stowarzyszenie Nauczycieli Gitary zaleca dobór rozmiaru gitary właśnie w ten sposób:

Wzrost (cm) 122 133 147 161 175 180
Menzura (cm) 44 48 53 58 63 65
Rozmiar gitary 1/8 1/4 1/2 3/4 7/8 1/1

W rzeczywistości, w zasadzie nie stosuje się gitar w rozmiarze 1/8 zamieniając je na 1/4, oraz gitar w rozmiarze 7/8 zamieniając je na 1/1.

Wśród gitar akustycznych istnieją jeszcze gitary typu Jumbo, które posiadają dużo większe pudło rezonansowe i charakteryzują się jeszcze większą głośnością i mocniejszym dźwiękiem.

Gitary klasyczne Chord w rozmiarze 1/2, 3/4 i 4/4 (1/1)
Gitary klasyczne Chord w rozmiarze 1/2, 3/4 i 4/4 (1/1)

Co zrobić żeby zagrać jeszcze głośniej na gitarze?

Czasami nasza gitara gra cały czas za cicho, nawet jak nasz akustyk ma już duże pudło rezonansowe. Taka sytuacja może mieć miejsce niezależnie od nas np. przy zbyt dużej publiczności lub głośnych pozostałych instrumentach w zespole muzycznym.

Można to zrobić poprzez dobór odpowiedniej gitary. Gitara akustyczna będzie głośniejsza od gitary klasycznej. Zasada mówi że im większe pudło rezonansowe tym głośniejsza będzie gitara. Gitara typu Jumbo będzie głośniejsza od gitary akustycznej 1/1. Warto dobrać też odpowiednie grubsze struny o mocniejszym brzmieniu.

Gitara elektroakustyczna

Elektroakustyk pozwala na podłączenie gitary akustycznej do wzmacniacza i pieca gitarowego. Dźwięk w tym przypadku będzie płynął także przez głośniki. Możemy wtedy dodatkowo modulować dźwięk, użyć equalizera, a także regulować same natężenie dźwięku. Zastosowanie odpowiedniego combo gitarowego daje piorunujący efekt nawet dla dużej publiczności. Dzięki tej funkcjonalności gitara elektroakustyczna może być stosowana zarówno jako dobra gitara akustyczna, jak i elektroakustyk na większy występ.

Chord N5PA gitara elektroakustyczna serii Native
Chord N5PA gitara elektroakustyczna serii Native

Jeśli mamy już gitarę klasyczną lub akustyczną, rozwiązaniem może być przystawka gitarowa zewnętrzna. Jest to gotowy zestaw do montażu na gitarze dzięki któremu zamienimy naszą gitarę akustyczną w elektroakustyczną. Najbardziej popularne przystawki gitarowe to IMG Stage Line GM-100 oraz Dimavery APU-20.

IMG Stage Line GM-100, przystawka gitarowa do gitary akustycznej
IMG Stage Line GM-100, przystawka gitarowa do gitary akustycznej

Jak nagłośnić gitarę klasyczną i gitarę akustyczną

Zarówno gitarę akustyczną jak i klasyczną możemy nagłośnić w tradycyjny sposób, czyli za pomocą mikrofonu instrumentalnego, pojemnościowego podłączonego do nagłośnienia estradowego. Samo nagłośnienie gitary to dość skomplikowany temat, jednak dla naszych zastosowań (czyli amatorskich i semi-pro) podam kilka szczegółów na które należy zwrócić uwagę. Sam mikrofon możemy umieścić na statywie przed otworem pudła rezonansowego, lub w jego środku. Oba rozwiązania mają pewne zalety i wady. Umieszczenie mikrofonu wewnątrz pudła nie da nam pełnej barwy instrumentu, wszak gra cały instrument, struny, pudło itd. Umieszczenie mikrofonu pojemnościowego przed gitarą spowoduje że będzie on zbierał także inne dźwięki z otoczenia, będzie to miało szczególne znaczenie np. na koncercie jeśli obok będzie perkusja. Nagłośnienie gitary mikrofonem jest stosowane na większości średnich i dużych koncertów i daje nam nieskończone możliwości jeżeli chodzi o moc i jakość całego zestawu.

Zestaw bezprzewodowy do gitary

Zestaw instrumentalny bezprzewodowy będzie dobrym rozwiązaniem jeżeli nie chcemy mieć podłączonych przewodów. Ma to szczególne znaczenie gdy chcemy poruszać się podczas gry, czy to po dużej scenie, czy wśród publiczności np. pomiędzy stolikami. Istotne jest że taki zestaw bezprzewodowy do gitary wcale nie musi być drogi. Dobry bezprzewodowy zestaw instrumentalny to np. LD systems U508 BPG, LD Systems ECO 2 BPG, JTS UR-816DSET/1.

LD Systems U508 BPG - bezprzewodowy system mikrofonowy do gitary
LD Systems U508 BPG – bezprzewodowy system mikrofonowy do gitary

Którą gitarę na początek? Co warto kupić

Jaka gitara na początek? To chyba najczęstsze pytanie które słyszymy jeśli chodzi o gitary. Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Może to być zarówno gitara akustyczna jak i gitara klasyczna. Osobiście uważam że akustyk będzie bardziej odpowiedni i solidny, jednak jest to moja subiektywna ocena. Ważniejsze jest odpowiednie dobranie rozmiaru do osoby która będzie się uczyła grać. Bardzo ważny jest też sam wygląd i jakość. Gitara dla początkujących powinna się po prostu podobać. Jeśli będzie się podobała to będziesz na niej grać, jeśli nie, to zapał może szybko minąć. Nie ma też co wydawać pieniędzy na drogą profesjonalną gitarę w sytuacji gdy tak na prawdę nie wiemy czy złapiemy bakcyla i będziemy grać już zawsze.

Na rynku jest bardzo duży wybór różnych gitar, tak jak zawsze odrzuciłbym te najtańsze z najtańszych, ponieważ może się okazać że to nie instrument, ale zwykła atrapa. W naszym sklepie muzycznym zawsze doradzamy takie rozwiązania które mogą dostarczyć wspaniałych przeżyć gry na instrumencie i na to zwracamy uwagę. Najczęściej sprzedającymi się modelami dla początkujących w naszym sklepie są gitary klasyczne Chord i Dimavery, dobre gitary akustyczne na początek to Chord, Dimavery, Washburn i Oscar Schmidt. Konieczny będzie też stroik (tuner) do gitary, ponieważ żadna gitara nie trzyma stroju w nieskończoność.

Na pewno warto również zwrócić uwagę na akcesoria gitarowe, takie jak: pasy gitarowe, kapodastry, pokrowce i futerały, podnóżki, uchwyty gitarowe itp. Nawet jeśli nie potrzebujemy ich od razu, to z czasem mogą okazać się przydatne.

Gitary akustyczne Chord
Gitary akustyczne Chord

Podsumowanie

Jak widać dobra gitara dla początkujących nie musi być droga, a wybór kolorów i modeli jest dosyć spory. Doświadczenie pokazuje że jeśli zaczynasz grać, nie ma konieczności wydawania dużych kwot na drogie gitary. Na to przyjdzie kolej gdy już się ograsz i będziesz wiedzieć czego tak naprawdę potrzebujesz. Czy będzie to gitara klasyczna czy akustyczna, to zależy już tylko od Ciebie. Gitara ma Ci się podobać, to nie tylko narzędzie. To instrument z duszą i historią, który ma odzwierciedlać twoją osobowość i twórczość.

Mam nadzieję że w tym artykule wyjaśniłem nie tylko różnice pomiędzy gitarami klasycznymi i akustycznymi, ale także pokazałem szerszy obraz możliwości jakie masz przed sobą:)

Jeśli uważasz że komuś może się ten artykuł przydać, możesz udostępnić go na swoim profilu FB. Zachęcam też do dodawania serduszek, like’ów i innych emoji na które przyjdzie Ci ochota;)

8 myśli nt. „Gitara klasyczna a akustyczna – jaką wybrać?

 1. „Na gitarze klasycznej możemy grać palcami, bez kostki lub z kostką, na akustyku zawsze używamy kostki”. Niech państwo poprawią to ostatnie zdanie bo wynika z niego jakby nie można było palcami na akustyku grać a przecież to totalna bzdura

 2. Grubości strun podajemy w calach:
  nie
  0,12 – 0,16 – 0,24 – 0,32 – 0,44 – 0,54

  ale
  0,012 – 0,016 – 0,024 – 0,032 – 0,044 – 0,054

 3. To i ja pozwolę podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Gitara przede wszystkim musi dobrze stroić i brzmieć. Oczywiście nie trzeba od razu wydawać grubych tysięcy na instrument, ale jeżeli ktoś sądzi, że za 300 czy 400 zł kupi dobrą nową gitarę (zwłaszcza klasyczną), to jest niestety w błędzie. W tej cenie to można nabyć co najwyżej tzw. pudło do pogrania ogniskowego. Do nauki potrzebny jest instrument, który został naprawdę dobrze wykonany i do którego budowy wykorzystano dobrej jakości materiały. Często niestety osoby chcące rozpocząć naukę gry zapominają o tym i kupują najtańsze seryjne modele. Jeżeli chodzi o gitary klasyczne, to ostatnio do mojej kolekcji dołączyła gitara mało znanego producenta fińskiego Kantare. I jest to doskonały przykład dobrze wykonanego instrumentu w rozsądnych granicach finansowych. Ta jakość wykonania przekłada się nie tylko na brzmienie, ale przede wszystkim na ogromną przyjemność jaką się czerpie z gry na tym instrumencie.

  • Witam, jasne że poniżej 300 zł nie znajdziemy prawdziwego instrumentu. Jednak za około 350-400 zł na początek nauki na pewno coś dobierzemy, także od grania przy ognisku:) np. Chord CC44 (sam ogrywałem i w tej cenie jest ok.) lub Admira Alba (Hiszpański producent, choć sama produkcja tego najtańszego modelu jest w Chinach to kontrola jakości w Hiszpanii). Jeśli chcemy prawdziwego klasyka na lata to niestety musimy wydać znacznie więcej i to nie ulega wątpliwości. Pozdrawiamy:)

 4. Przyłączę się do dyskusji bo temat bardzo ciekaw i osobiście bliski mi. Całkowicie się zgadzam z moim przedmówcą Markiem. Gitara zwłaszcza do nauki musi być dobrze zrobiona, a takiej nie kupi się w super markecie. Poza tym nie warto kupować z tzw. zdjęcia. Instrument powinno się zawsze osobiście dokładnie sprawdzić i przetestować. Moja rada to kupować w prawdziwym sklepie muzycznym, najlepiej w takim gdzie dział gitarowy jest solidnie zaopatrzony i omijać raczej te niskobudżetowe produkcje. One naprawdę są słabe jakościowo i nieraz naprawdę lepiej jest kupić coś mniej znanego a rzeczywiście wartościowego.

 5. Moim zdaniem można trafić na dobry budżetowy instrument, ale to wymaga poszukiwań i przede wszystkim wiedzy. Trzeba nieraz naprawdę pokaźną ilość ograć danego modelu zanim się trafi na ten rzeczywiście ok. Problem w tym, że osoba początkująca mało kiedy jest wstanie ocenić czy dany model w ogóle można uznać za instrument, bo nie jest wstanie tego samodzielnie dokonać. Do luźnego pogrania oczywiście można kupić jakiś tańszy model, ale do nauki trzeba zainwestować większe pieniądze. Tu instrument musi dobrze brzmieć na każdej strunie i każdym progu.

 6. Szanowni państwo, nie jestem gitarzystą ( biorąc pod uwagę moje umiejętności) i nie mam praktycznie żadnego doświadczenia w tej materii. Ale… podzielę sięswoimi wątpliwościami.. Doradza się początkującym gitarzystom kupno w miarę dobrych gitar od powiedzmy 400 PLN w górę i pewnie jest w ttm jakaś racja… Jednak zastanawia mnie taka rzecz.. jak wysokiej klasy gitary mieli mieszkańca delty Mississipi, ci zwykli, zazwyczaj raczej mało majętni rolnicy którzy pozostawili po sobie blues? A grali przecież wyśmienicie… Może ktoś kto wie cośo ttm rozwieje moje wątpliwości?

Dodaj komentarz