Curv 500 TS – Test LD Systems, opinie, recenzja

Dziś zaprezentujemy test najnowszego zestawu nagłośnienia przenośnego CURV 500 TS, czyli najmocniejszego zestawu od LD Systems. Wiele ostatnio się słyszy na temat zastosowania nagłośnienia liniowego, które jest zarówno dobre jakościowo, jak i łatwe w transporcie. Tylko czym te zestawy się tak naprawdę różnią, jakie możliwości dają i jakim kapitałem trzeba dysponować żeby osiągnąć zadowalający efekt? W tym artykule odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Porównamy najmocniejszy zestaw przenośny LD Systems serii CURV, z najmocniejszym zestawem serii MAUI czyli LD Systems MAUI 44. Sprawdzimy także co w tej cenie oferuje konkurencja. Dokonamy odsłuchu i opiszemy możliwości tego wyjątkowego zestawu, który jeszcze przed swoją premierą zyskał popularność.

CURV 500 TS banner
CURV 500 TS

LD Systems CURV 500 – nagłośnienie jakiego jeszcze nie było

Cała seria CURV ze stajni Adam Hall jest dość wyjątkowa. Przede wszystkim chodzi tu o możliwości adaptacyjne nagłośnienia. W skład serii CURV wchodzą zarówno zestawy nagłośnienia, bardzo łatwe w transporcie, jak i wersje instalacyjne. Właśnie tu zaczyna się cała gama nagłośnienia którego jeszcze nie było. Jak widać jest to kolejna innowacja jaką wprowadził LD Systems na przestrzeni ostatnich kilku lat. Nagłośnienie to w każdym wypadku pozwala na jego rozbudowę. To znaczy że bez względu na to czy potrzebujemy kolejnych, mniejszych lub większych zestawów mobilnych, możemy je dokupić i tym samym powiększyć nasz system nagłośnieniowy. Możemy wykorzystać jeden, dwa, cztery, a nawet dziesięć tego typu zestawów połączonych ze sobą i dzięki temu obsłużyć spory event.

Warto zwrócić uwagę że zestawy nagłośnieniowe CURV 500 występują w różnych konfiguracjach, od małych CURV 500 AVS, przez średniej mocy CURV 500 ES, podwójne CURV 500 PS, aż do najmocniejszych na których się dziś skupimy czyli CURV 500 TS – Touring System.

Przenośny system Line Array LD Systems CURV 500 TS - budowa podwójnego głośnika
LD Systems CURV 500 TS – budowa podwójnego głośnika

Curv 500 – wersja instalacyjna

Charakteryzuje się bardzo wysoką jakością dźwięku, a do tego jest to system instalacyjny. Śmiało można powiedzieć że flagowe modele instalacyjne Bose czy JBL, mają bardzo groźnego konkurenta. Na pierwszy rzut oka widać że cały system nagłośnienia CURV składa się z małych gron liniowych. Grona głośnikowe można montować na różne sposoby. Producent zadbał aby możliwy był montaż do sufitu, do ściany, na gustownym stojaku itp. Piękny design małego liniowego systemu wystającego z sufitu robi naprawdę dobre wrażenie i od samego początku widać z jakiej klasy sprzętem mamy do czynienia. Każde grono może składać się maksymalnie z 4-6 głośników i wyposażone jest w adapter Smart Link CURV 500 SLA. Mamy tu nawet subwoofer’y do montażu ściennego, a cała jednostka sterująca i wzmacniająca montowana jest w szafie rack. Całość może być programowana także z poziomu komputera przez autorskie oprogramowanie LD Systems.

Oczywiście cała seria CURV zarówno instalacyjna jak i przenośna dostępna jest w kolorze czarnym lub białym. Takie podejście do tematu daje nam naprawdę wielkie możliwości. Sami dostarczaliśmy systemy zarówno do ekskluzywnych klubów fitness, sklepów, a nawet do sporego kina domowego, a sam LD Systems ma realizacje w dużych centrach handlowych, halach itp. Widać że specjaliści z Adam Hall zrobili naprawdę dobrą robotę tworząc tak wszechstronny i zaawansowany system klasy premium.

LD Systems CURV 500 TS - logo na kratce
LD Systems CURV 500 TS – logo na subwooferze

Curv 500 TS – Budowa i design

Najmocniejszy zestaw nagłośnienia przenośnego CURV 500 TS, nazwany Touring System już na początku robi dobre wrażenie. Sam design zestawu jak całej serii jest świetnie dopracowany i wygląda bardzo dobrze. Porównując z podobnymi zestawami dostępnymi na rynku, jest po prostu piękny. Prawdę mówiąc LD Systems jest już znany na rynku ze swojego niesamowitego designu za który poszczególne urządzenia otrzymują mnóstwo nagród na całym świecie. W tym przypadku nie mogło być inaczej i zestaw CURV 500 TS na targach ISE 2018 otrzymał dwie prestiżowe nagrody, za najlepszy design oraz za najlepszy kompaktowy system przenośny. Pokazuje to jak daleko specjaliści z LD Systems wyprzedzili swoich konkurentów i na jakim poziomie wykonywane są nowe projekty w grupie Adam Hall – Brawo!

Obudowa 15″ głośnika niskotonowego wykonana jest sklejki 18 mm i pokryta unikalną farbą strukturalną typu Havy Duty. Wygodne uchwyty ułatwiają dodatkowo transport. Grill solidny i dobrze zamocowany dzięki czemu nie słychać go nawet przy największym basie i głośności. Statyw łączący subwoofer z satelitami to również należący do tej samej grupy Gravity, swoją drogą, ogólnie bardzo dobre statywy. Statyw ma oczywiście regulowaną wysokość. Same satelity, grono i adapter Smart Link mają obudowy z odlewanego aluminium z powierzchnią powlekaną proszkowo. Co ciekawe producent ma jako dodatkową opcje, malowanie zestawu na dowolny kolor i / lub własny wzór, usługa wyceniana jest indywidualnie i nie wpływa na gwarancje.

Przenośny system Line Array LD Systems CURV 500 TS - elementy zestawu
Przenośny system Line Array LD Systems CURV 500 TS – elementy zestawu

Głośniki łączone są modułowo, czyli wsuń i działa. Zarówno adapter smart link, jak i głośniki wyposażone są w szyny i profile do szybkiego łączenia. Całość grona głośnikowego ma dwa wejścia na tyczkę, które w zależności od liczby głośników na gronie zapewniają odpowiednie pochylenie całego zestawu liniowego. Bardzo wygodne rozwiązanie i g gwarantujące odpowiednie pokrycie dźwiękiem. Jedyne połączenie przewodem wychodzi z subwoofera do Smart Link’a, ale tyczka ma uchwyty do mocowania przewodu. Łącząc kilka zestawów CURV 500 TS, oczywiście też będziemy potrzebowali przewodu;)

LD Systems CURV 500 TS - grono głośnikowe
LD Systems CURV 500 TS – grono głośnikowe

Wejścia, wyjścia i sterowanie Curv 500 TS

Mamy tu dość prosty panel do którego podłączymy wejście liniowe przez złącze XLR żeńskie, wyjście (przelotowe) przez XLR męski, mamy też 2 wyjścia głośnikowe Neutrik speakON oraz podłączenie zasilania złączem powerCon, również od Neutrik’a. Napięcie zasilające jest automatycznie przełączalne pomiędzy 230 V i 110 V. Również sama sygnalizacja jest dość prosta, mamy więc diodkę zasilania, max. sygnału oraz wskaźnik ustawienia ilości satelit w systemie liniowym. Samą liczbę głośników w gronie zmieniamy naciskając jeden przycisk, aż do skutku. Ponadto mamy możliwość regulacji głośności i subwoofera za pomocą gałek.

LD Systems CURV 500 TS - subwoofer tył
LD Systems CURV 500 TS – subwoofer tył

Od razu widać różnicę pomiędzy zestawami serii MAUI oraz różny rodzaj ich zastosowania. Podczas gdy MAUI jest bardzo kompaktowym zestawem nagłośnieniowym wyposażonym we wszystko co trzeba, systemy CURV przeznaczone są dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników i bardziej profesjonalnych zastosowań. Aby skutecznie używać CURV 500 TS należy posiadać dobre źródło dźwięku, mikser, mikrofony itd. W przypadku MAUI mamy wszystko all in one. Ogólnie CURV 500 TS, według nas gra lepiej od największego MAUI 44, ale jest też zaprojektowany do wykorzystania w rentalu, średniej wielkości eventach itp. więc ma po prostu inne, bardziej profesjonalne zastosowanie.

Curv 500 TS – Specyfikacja

Na wstępie chciałem zauważyć że wersja CURV 500 TS różni się od swoich braci głównie 2 głośnikami satelitarnymi, mocniejszym subwooferem i tym samym mocą całego systemu. Mamy tu zastosowane dwie całkiem nowe podwójne satelity oraz dwie pojedyncze które obecne były w innych wersjach przenośnych i instalacyjnych. Całość sekcji średnio – wysoko tonowej to 18 głośników 1″ i 6 głośników 4″, czyli w sumie 24 głośniki. Sama specyfikacja robi wrażenie, bo mamy tu w sumie 1000 W RMS (i 2000 W mocy szczytowe) z jednego zestawu CURV 500 TS. Dyspersja pozioma wynosi 110 stopni, a pionowa zależna jest od ilości zamontowanych satelit i ma 34 stopnie (1 pojedynczy satelita = 10° pionowo, 1 podwójny satelita = 7° pionowo). Zakres częstotliwości 40 Hz – 20000 Hz, a max stały SPL 125 dB (i 131 dB SPL w szczycie). Całkiem nieźle jak na kompaktowy zestaw nagłośnieniowy.

LD Systems CURV 500 TS - torba transportowa
LD Systems CURV 500 TS – torba transportowa

Warto wspomnieć że producent zadbał także o odpowiednie akcesoria takie jak torba transportowa na głośniki. Biorąc pod uwagę że możemy rozłożyć kilka takich zestawów i połączyć je w jeden system, jesteśmy w stanie nagłośnić już całkiem konkretny event, wesele, sale w domu kultury lub scenę na świeżym powietrzu.

Jakość dźwięku Curv 500 TS

Czym był by tak muskularny zestaw nagłośnieniowy gdyby dobrze nie grał. Sprawdziliśmy więc jak się zachowuje podczas pracy i dokonaliśmy odsłuchu w naszej siedzibie. Najpierw chcieliśmy sprawdzić basy więc na początek wybraliśmy kilka klasycznych utworów Prodigy i Kraftwerk. Klasyka muzyki elektronicznej pokazała naprawdę ładny i miękki na każdym etapie bas. W zasadzie to nie udało nam się przesterować systemu, nawet przy ustawieniu basu na +10 (czyli max) i maksymalnej głośności, dźwięk cały czas był miękki i nie było słychać żadnego burczenia, grilla czy innych elementów zakłócających dźwięk. Można powiedzieć że pod tym względem ten 15″ subwoofer to unikat;)

LD Systems CURV 500 TS - subwoofer
LD Systems CURV 500 TS – subwoofer

Wokal sprawdzaliśmy słuchając Frente, Jennifer Warnes i Sinead O’Connor, czyli z powrotem wróciliśmy do muzycznej klasyki. Również możliwości wokalne CURV 500 TS pokazały wysoki poziom. Słychać było w zasadzie całą barwę głosów i to zarówno przy głośnym śpiewie, jak i przy słuchaniu w tle.

Postanowiliśmy też sprawdzić jak wypadnie główna część instrumentalna, a że dziś poszliśmy w kierunku klasyki to posłuchaliśmy dobrego jazz’u w wykonaniu Paolo Fresu i John’a Scofielda. Dwóch światowej sławy klasyków jazz’u nie pozostawiło nam wątpliwości. LD Systems CURV 500 TS sprawdził się również przy odsłuchu instrumentalnym. Piękny dźwięk trąbki Paolo Fresu był wszechobecny i wydawało się jakby stał tuż koło nas;) Również bogaty instrumental John’a Scofield’a, szczególnie z jednej z moich ulubionych płyt Uberjam, sprawiał wrażenie jak byśmy byli na prawdziwym koncercie;)

Reasumując, nasze wrażenia z odsłuchu zestawu CURV 500 TS są bardzo pozytywne. Porównując CURV 500 TS z MAUI 44 poza oczywiście innym przeznaczeniem, mamy tu mocniejszy dźwięk i lepsze pokrycie. Widać że ta powiększona wersja CURV 500 została stworzona w odpowiedzi na potrzeby rynku. Po prostu taki zestaw okazał się potrzebny i powiększył możliwości całej serii. Tym bardziej że podwójne satelity systemu TS, mogą być wykorzystane także w wersjach instalacyjnych.

Przenośne nagłośnienie Curv 500 TS – zastosowanie i przeznaczenie

Zestaw nagłośnieniowy CURV 500 TS doskonale sprawdzi się na mniejszych i średnich eventach, w całej branży HoReCa, czyli hotelach, restauracjach i kawiarniach, w domach weselnych, zastosowaniach mobilnych, salach wykładowych itp. Będzie to również dobry zestaw na niewielkie przedstawienia, sale teatralne, kameralne koncerty każdego typu i to zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Zestaw CURV 500 TS będzie bardzo dobrym wyborem dla użytkownika który ma już pojęcie o nagłośnieniu i / lub zajmuje się tym profesjonalnie, także w rentalu. Użytkownicy mniej wymagający powinni wybrać raczej zestaw z rodziny MAUI, gdzie mają wbudowany bluetooth, nie potrzebują miksera audio, a sterowanie z tylnego panelu będzie wystarczające. Polecam też przeczytać test MAUI 5 GO. LD Systems CURV 500 TS zagra dla Was naprawdę ładnie, głośno i pewnie. Dodatkowa torba transportowa na głośniki satelitarne, łatwość transportu, szybkość montażu i możliwość rozbudowania systemu np. o drugi taki sam, dają naprawdę spore możliwości.

LD Systems CURV 500 TS - real foto
LD Systems CURV 500 TS – real foto

LD Systems Curv 500 TS – Cena i konkurencja

No to przejdźmy do cen i konkurentów. Cena detaliczna LD Systems CURV 500 TS na chwilę obecną wynosi brutto 6700 zł i według nas jest to dobra cena za tej jakości zestaw. Można oczywiście zapytać również o indywidualną ofertę, szczególnie że zapewne potrzebne będą dodatkowe komponenty systemu jak torba transportowa, mikser czy mikrofony.

W porównywalnej cenie mamy np. HK Audio Elements Smart Base Single, sporo słabszy i na 10″ subwooferze, do tego bez zakrzywionego line array, który pokrywa równomiernie powierzchnię – cena około 6300 zł. RCF Evox-12 również nieco słabszy, ale z głośnikiem niskotonowym 15″, tyle że już za ponad 8200 zł. Ewentualnie FBT Vertus CS-1000 za 6200 zł. O porównywalnej mocy, jednak sekcja średnio tonowa dużo słabsza i na 6 x 3″ głośnikach (bez zakrzywionego line array). Dla przypomnienia w CURV 500 TS mamy MF: 1 x 4″ / HF: 3 x 1″ z technologią WaveAhead® na każda sekcję, czyli całość jeszcze razy 6!. Oznacza to w sumie 24 głośniki, czyli 6 średnio tonowych i 18 wysoko tonowych, a to robi już dużą różnicę. W zaistniałym położeniu rynkowym CURV 500 TS staje się wyborem optymalnym i jednocześnie bardzo mocnym graczem.

Podsumowanie

LD Systems CURV 500 TS to dobry, mocny i kompaktowy zestaw nagłośnienia. Już w momencie premiery na targach ISE 2018 zdobył nagrody za design i najlepszy system tego typu. Na pewno jest to system obfitujący w moc i na wysokim jakościowo poziomie. Konkurencja w tej samej cenie daje znacznie mniej. Widać również że jest to system przeznaczony dla użytkownika który choć minimalnie zna się już na rzeczy. Użytkownicy mniej wymagający lub obsługujący tego typu sprzęt sporadycznie powinni zastanowić się nad serią MAUI. Łatwość i szybkość montażu oraz możliwości transportowe również zdecydowanie działają na plus. Na nas CURV 500 TS zrobił bardzo dobre wrażenie i wygląda na groźnego konkurenta także wśród zestawów z wyższej półki.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł lub uważasz że może się komuś przydać zachęcam do udostępniania, like’owania, dodawania plusików, pinesek itp. A jeśli masz pytania do seri CURV 500, zapraszam do kontaktu i komentowania:)

3 myśli nt. „Curv 500 TS – Test LD Systems, opinie, recenzja

  1. Zestaw naprawde przyjemny, duza moc, nie jest az tak toporny
    zastanawiam sie mocno nad zakupem do imprez zamknietych.
    Dzieki za szeroki i szczegolowy opis.

    • Witam, ogólnie dają radę. Wersja TS jest na chwilę obecną najmocniejszym zestawem z tej serii. Na niewielkie koncerty i eventy na pewno da radę, do kilkuset osób jest OK. Oczywiście nie zastąpi liniówki na koncercie na kilka tysięcy osób;), ale i nie po to zestaw ten został zaprojektowany. Pozdrawiam

Dodaj komentarz