MAUI 5 GO – test sprzętu LD Systems, recenzja, opinie.

Dzięki uprzejmości Adam Hall, pierwszy w Polsce egzemplarz LD Systems MAUI 5 GO dotarł do nas na testy. Sprawdziliśmy jak wypada ten jedyny w swoim rodzaju mobilny system liniowy. Nagłośnienie przenośne w Polsce przez parę lat przeżywało rozkwit. Jednak w ostatnim czasie pojawiło się na rynku mnóstwo tanich zestawów z Azji, z rażąco niską ceną i abstrakcyjnie wysokimi parametrami. Zestawy te stały się tak popularne że można je kupić już nawet w sieciowych supermarketach. Użytkownicy podzielili się na dwie grupy, tych którzy chcą kupić jak najtaniej oraz tych którzy chcą kupić prawdziwy sprzęt pro audio. Widać że branża potrzebowała czegoś naprawdę rewolucyjnego i takie coś pokazał należący do grupy Adam Hall, znany już LD Systems.

LD Systems Maui 5 GO
LD Systems MAUI 5 GO

MAUI 5 GO jest modyfikacją dla potrzeb mobilnych, najmniejszego zestawu liniowego z rodziny LD Systems MAUI, czyli posiada zasilanie na akumulator. Specjalnie dla Was przeprowadziliśmy odsłuch, sprawdziliśmy wykonanie i funkcjonalność tego zestawu. Porównaliśmy go z MAUI 5 oraz MAUI 11 G2 żeby sprawdzić czy przez akumulator nie stracił np. na jakości. Zapraszamy więc do naszego testu MAUI 5 GO.

MAUI 5 GO – Budowa i design

Sama obudowa LD Systems MAUI 5 GO niewiele różni się od wersji standardowej. Niesamowity design, krzywizny i unikalny wygląd pozostał. W oczy rzuca się wskaźnik naładowania akumulatora umieszczony na tylnej części najniższego słupka. Swoją drogą świetny pomysł bo sam słupek jest wymiennym akumulatorem, więc można mieć kilka na zmianę i w ciągu kilku sekund podmienić na nowy – Brawo. Rozwiązanie na które mogą tylko popatrzeć klasyczne kolumny mobilne „na kółkach”.

LD Systems Maui 5 GO - unboxing
LD Systems MAUI 5 GO – unboxing

Także sam system składania daje możliwość łatwego transportu, dokładnie tak jak w całej serii LD Systems MAUI. Obudowa MAUI 5 GO tak jak i zwykłej piątki wykonana jest z wytrzymałego PCV. Wersje większe wykonane są już w nieco innej technologii. Ogólnie modułowa budowa, świetny design nie pozostawiają złudzenia z czym mamy do czynienie. Warto wspomnieć że MAUI 5 w 2016 roku (tak zwykła piątka dostępna jest już 2 lata) został nagrodzony za swój design i wykonanie przez Red Dot Award oraz IFD – International Forum Design. Tak więc jakość wykonania i wygląd są także potwierdzone nagrodami.

Wejścia, wyjścia, sterowanie MAUI 5 GO

W zasadzie mamy tu pełną funkcjonalność jeżeli chodzi o podłączenie dowolnego źródła, w tym także Bluetooth, który swoją drogą działa świetnie. Do wyboru mamy tu wejście Jack do podłączenia np. gitary, wejście combo XLR/Jack na mikrofon, jest nawet mini jack na odtwarzacz mp3. Tak więc możemy stworzyć prawdziwy live act w terenie bez zasilania, a to już naprawdę dużo. Oczywiście mamy też możliwość podłączenia kilku zestawów MAUI 5 GO, i to zarówno w mono, jak i w stereo. W ten sposób możemy ustawić naprawdę fajną kameralną scenkę i to bez żadnego zasilania z zewnątrz. Oczywiście mamy też możliwość podkręcenia basu, regulacji głośności poszczególnych wejść itp. Jednym słowem wszystko czego potrzeba.

LD Systems Maui 5 GO - panel
LD Systems Maui 5 GO – panel

Funkcjonalność LD Systems MAUI 5 GO

Dzięki zastosowaniu akumulatora, MAUI 5 GO nie ma sobie równych. Nie sposób też uzyskać taką jakość i efekt przy zastosowaniu jakiegokolwiek innego zestawu nagłośnienia mobilnego. Dyspersja 120 na 20 stopni, w miarę równomierne pokrycie, dobra jakość samego dźwięku i możliwość rozłożenia do transportu, stanowią o innowacji jaką wprowadził LD Systems. Możliwość podłączenia kilku zestawów w stereo, oparte na systemie liniowym to już na prawdę HIT. Dzięki temu możemy np. puścić muzykę w tle, w hotelowej restauracji, a zaraz potem stworzyć prawdziwy kameralny występ na żywo w parku lub na plaży. Wyobraźcie sobie wieczór przy księżycu i kameralny występ live dla gości, a wszystko to w przyzwoitej jakości dźwięku.

Akumulator do MAUI 5 GO

Świetnym rozwiązaniem jest też wymienny akumulator występujący jako cześć słupka, dzięki któremu nie ogranicza nas już trwałość baterii. A mówiąc o czasie pracy na akumulatorze to LD Systems chyba jako jedyny podaje czas pracy baterii w zależności od użytkowania. Z reguły producenci nagłośnienia mobilnego podają maksymalny czas pracy na baterii np. 6 godzin. Oczywiste jest że czas pracy zależny jest od wielu czynników w tym ilości basów (subwoofer pobiera chyba najwięcej energii). Także od głośności, włączenia innych elementów np. bluetooth, ilości podłączonych źródeł dźwięku itp. Często zdarza się że kupujemy sprzęt i liczymy że pogra nam maksymalny czas, a włączamy wszystko na maksa – bo bas jest za słaby;).

LD Systems Maui 5 GO - wskaźnik baterii
LD Systems Maui 5 GO – wskaźnik baterii

W LD Systems MAUI 5 GO producent podaje czas pracy na jednym akumulatorze dla kilku trybów: 10 h @ 104 dB (live music), 30 h @ 98 dB (Lounge mode), 6 h @ 120 dB (DJ mode), a to już wskazuje że mamy tu sprzęt z wyższej półki niż zwykła kolumna mobilna na głośniku np. 15 cali. Jedynym minusem jest tu brak zastosowania mikrofonów bezprzewodowych, ale jak chcemy mieć dobrą jakość wokalu to jednak lepiej mieć kabel.

Specyfikacja

Sama specyfikacja MAUI 5 GO poza danymi na temat pracy na akumulatorze, szybkości ładowania itp. nie różni się od klasycznego modelu Maui 5. Oznacza to że mamy tu pełne możliwości klasycznego modelu MAUI 5 tyle że wyposażonego w akumulator, który nadał niesamowitej funkcjonalności całemu zestawowi. Pełną specyfikacje, zdjęcia i filmy znajdziecie bezpośrednio klikając na danym modelu: Maui 5 GO, Maui 5 GO W (biały) i Maui 5. Oba zestawy występują w dwóch wersjach kolorystycznych białej i czarnej. Można więc dopasować kolor do stylu i charakteru pomieszczenia w którym będzie użytkowany najczęściej.

LD Systems Maui 5 GO - na żywo (w tle Maui 11 G2)
LD Systems MAUI 5 GO – na żywo (w tle MAUI 11 G2)

Jakość dźwięku MAUI 5 GO

Odsłuchując LD Systems MAUI 5 GO w zasadzie nie słychać różnicy w porównaniu z modelem bez akumulatora. Bass słychać w miarę dobrze, w miarę ponieważ mamy tu wbudowany 8″ głośnik średnio – niskotonowy i jak na taki głośnik jest dobrze. Nie będziemy mieli tu zbyt głębokiego basu gdy podłączymy gitarę akustyczną, a wokal będzie rozpływał się w powietrzu. Wszystko za sprawą czterech głośników 3″ i dodatkowego 2″ tweetera stanowiących system liniowy w pionowym słupku.

MAUI 5 GO chcieliśmy przetestować nieco dokładniej niż zwykle. Posłuchaliśmy więc dobrego instrumentalnego Jazzu, Keyon Harrold – Mugician, trochę elektroniki jak New Order – Blue Monday i starego Orbital’a. Sprawdziliśmy też klasycznego rocka słuchając Jimi Hendrix’a, a wokal osłuchiwaliśmy z utworów Kayah. W zasadzie w każdym przypadku jakość była dobra, wokal Kayah przepełniał pomieszczenie, a instrumenty Keyon Harrold’a z najnowszej płyty słychać było niemalże jak na koncercie;) Bas nie poraził co jest efektem 8″ głośnika, ale i tak jest bardzo dobrze.

LD Systems Maui 5 GO - logo na podstawie
LD Systems MAUI 5 GO – logo na podstawie

To na co wszyscy zwrócili uwagę to równomierne pokrycie dźwiękiem. Co ciekawe najlepsza jakość zaczynała się od około 1-2 m od głośnika i była równie dobra nawet 12-15 m dalej, potem choć powoli, to jednak spadała. Naprawdę dobra robota jak na tak mały i niepozorny zestaw. Równie dobrze system sprawdził się gdy całość grała cicho np. jako tło w holu czy restauracji, co też nie jest bez znaczenia. Ogólnie producent na wszystkich targach i pokazach prezentuje wszystkie zestawy serii Maui przy live act’ach. Po prostu przyjeżdża zespół np. gitarzysta i wokalistka i grają na żywo. Dowodzi to także jak dużą wagę przywiązuje sam producent do jakości, bo powiedzcie szczerze, czy konkurencja prezentuje swój sprzęt na żywo, czy może włącza playback?

Przeznaczenie i zastosowanie MAUI 5 GO

Głównym przeznaczeniem MAUI 5 GO jest na pewno zastosowanie mobilne, nie budzi to żadnych wątpliwości. System sprawdzi się świetnie w branży HoReCa, czyli hotelach, restauracjach itp. Będzie też świetnym rozwiązaniem dla niewielkich eventów plenerowych, kameralnych występów, zespołów muzycznych i wszędzie tam gdzie zależy nam na mobilności. MAUI 5 GO sprawdzi się też w placówkach oświatowych, podczas wykładów, prelekcji i wszędzie tam gdzie zależy nam jakości. Jeśli połączymy to z zastosowaniem mobilnym to powstała mieszanka piorunująca, ponieważ możemy cieszyć się dobrą jakością dźwięku z systemu liniowego i do tego nie potrzebując źródła zasilania.

LD Systems Maui 5 GO - unboxing 2
LD Systems MAUI 5 GO – pudełko

MAUI 5 GO – Cena i konkurencja

Prawdę mówiąc, skupiając się na zastosowaniu mobilnym, bo w końcu z takim zestawem mamy tu do czynienia, trudno było znaleźć dobrego konkurenta. Z podobnych systemów prawie nic nie ma zasilania z akumulatora. Turbosound IP1000 będzie mocniejszy i w nieco innej klasie, RCF Evox 5 też itd. Z kolei kolumny mobilne takie jak dużo droższe Mipro serii MA itp. nigdy nie osiągną takiej jakości i porycia jak system liniowy.  Jedyne co oferuje podobne możliwości i parametry to JBL EON One Pro, tyle że kosztuje ponad 5500 zł. Czyli w porównaniu do LD Systems MAUI 5 GO (3150 – 3500 zł) prawie 70% więcej. Warto wspomnieć że wersja LD Systems MAUI 5 bez akumulatora to koszt ok. 2200 zł, więc za funkcjonalność i mobilność trzeba zapłacić ok. 1000 zł, ale trzeba też stwierdzić że i tak warto.

LD Systems MAUI 5 GO w kolorze czarnym
LD Systems MAUI 5 GO w kolorze czarnym

Podsumowanie

Na pewno LD Systems MAUI 5 GO jest rozwiązaniem nowatorskim i w zasadzie na chwilę obecną bezkonkurencyjnym. Świetny design, funkcjonalność, łatwość transportu, możliwość rozbudowy, wymiany akumulatora i przede wszystkim mobilność, stawiają go na podium jeśli chodzi o nagłośnienie przenośne. Do tej pory nie było jeszcze takiego zestawu i do tego w takiej cenie. Wszechstronne zastosowanie sprawia że rynek dla tego typu zestawu jest dość szeroki, co może stanowić o sporym sukcesie. Na pewno jest to zestaw przeznaczony dla użytkowników ceniących sobie jakość dźwięku, dobre pokrycie i design. Tak więc jeśli szukasz dobrego zestawu mobilnego warto wziąć pod uwagę LD Systems MAUI 5 GO. My zdecydowanie polecamy MAUI 5 GO, jako obecnie najlepszą opcję w tym zakresie.

Jeśli podobał Ci się nasz test lub uważasz że mógłby być dla kogoś pomocny, zachęcamy do udostępniania w social mediach, dodawania like’ów, plusików i innych emoji;)

Dodaj komentarz