ADJ Focus Spot Three Z – Test sprzętu, opinie

Ostatnio trafiły do nas na testy ruchome głowy ADJ Focus Spot Three Z. Postanowiliśmy sprawdzić co naprawdę ma nam do zaoferowania jedna z bardziej popularnych propozycji od ADJ. Ruchoma głowa Focus Spot Three Z swoją premierę miała na początku 2016 roku, więc można powiedzieć że jest już sprawdzonym na rynku sprzętem. W tym artykule przetestujemy ją zarówno od strony technicznej, jak i użytkowej. Wskażemy wady i zalety tego modelu, porównamy z głównymi konkurentami na rynku i wyciągniemy z tego wnioski. Wszystko po to żebyście mogli dowiedzieć się czegoś więcej niż tylko kilku danych ze specyfikacji producenta.

ADJ Focus Spot Three Z blue
ADJ Focus Spot Three Z blue

ADJ Focus Spot Three Z – obudowa, wymiary, waga

Three Z jest raczej małą ruchomą głową, jednak niech niewielki rozmiar Cię nie zwiedzie, ponieważ w środku mamy diodę LED o mocy 100W. Sama obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego, części są dobrze spasowane i dzięki temu głowa jest solidna. Ciekawe jest że Focus Spot Three Z występuje zarówno w kolorze czarnym jak i białym, nazwanym jak na ADJ przystało Pearl. Daje to dość ciekawe możliwości zastosowania np. w branży hotelowej czy wystawienniczej gdzie biały kolor jest bardziej pożądany. Szczegółowe wymiary to 185 x 284 x 479 mm i w zasadzie zgadza się to rzeczywistymi wymiarami urządzenia. Sama waga 11 kg jest już znaczna przy tych gabarytach i wskazuje na możliwości urządzenia. Biorąc do ręki ADJ Focus Spot Three Z spodziewaliśmy się że będzie nieco lżejsza. Przy wadze 11 kg możliwe jest w miarę uniwersalne zawieszenie głowy już na niewielkich konstrukcjach czy statywach, tak więc możliwe jest zastosowanie mobilne.

ADJ Focus Spot Three Z gobo
ADJ Focus Spot Three Z gobo

Focus Spot Three Z – funkcje, efekty, ustawienia

Ruchoma głowa od ADJ oferuje nam 100 W białą diodę LED i wyposażona jest w niewielki zmotoryzowany zoom działający w zakresie 12-17 stopni. Kolory zmieniane są za pomocą tarczy 8 kolorów + otwarty spot. Z kolei najważniejsze efekty realizowane są głównie za pomocą dwóch tarcz gobo, jednej statycznej 7 + otwarte i drugiej obrotowej (roto bobo) 6+ otwarte. Dodatkowo mamy tu do wybory 2 pryzmy 6x (kołowy i liniowy), zmotoryzowany focus oraz efekt gobo shake. Tak wiec na pokładzie mamy trochę funkcji dzięki którym możemy zrobić naprawdę ciekawe efekty. Warto wspomnieć że sam dimmer ma 5 krzywych dzięki czemu będzie dobrze współpracował np. z konwencjonalnym oświetleniem opartym na żarówki halogenowe.

adj-focus-spot-three-z-fx4
ADJ Focus Spot Three Z fx4

Ruch głowy odbywa się w zakresie PAN 540 i TILT 220 stopni, więc mamy tu w zasadzie standard. Focus Spot Three Z ma średnią prędkość ruchu, może jest niewiele szybsza od podobnych urządzeń z tej półki. Sam ruch można zmienić przez inwersję czyli odwrócenie kierunków, ma to szczególne znaczenie gdy kilka głów umieszczonych jest naprzeciwko siebie, a dodatkowo nie dysponujemy zaawansowaną konsolą oświetleniową. Także dane na wyświetlaczu można obrócić o 180 stopni w przypadku mocowania głowy od góry.

ADJ Focus Spot Three Z jak wygląda w rzeczywistości
ADJ Focus Spot Three Z jak wygląda w rzeczywistości

Focus spot Three Z – zastosowanie, użytkowanie, jak to świeci?

Trzeba przyznać że Focus Spot Three Z świeci mocno i ładnie. Efekty gobo i pryzmy wyglądają dobrze, kolory również są równomierne i nie widać zbyt dużych strat na tarczy kolorów. Dimmer działa płynnie, a krzywe dimmowania są zadowalające. Ogólnie ruchoma głowa od ADJ świeci dobrze i mocno, dzięki czemu można ją wykorzystać także na nieco większych eventach czy w dużych lokalach. Niestety Focus Spot Three Z jest głośna jak na jak tego typu głowę. Podczas pracy słychać nie tylko wentylator który szumi non stop, ale także głośne wydają się być tarcze oraz sam zoom. Z tego powodu zastosowanie na scenie niewielkiego teatru czy w operze może niekorzystnie wpłynąć na samo widowisko. Jednak dzięki bogatej funkcjonalności będzie to doskonały wybór dla hoteli, sal audytoryjnych, pubów, klubów i to w zasadzie bez względu na ich wielkość, domów weselnych, do realizacji średniej wielkości eventów itp.

ADJ Focus Spot Three Z Wykres fotometryczny
ADJ Focus Spot Three Z Wykres fotometryczny

Łatwość użytkowania

ADJ Focus Spot Three Z jest wygodna i łatwa w obsłudze. Sterowanie jest możliwe w 3 trybach, na dźwięk (sound active), w trybie auto nazwanym przez ADJ (Show) oraz oczywiście przez DMX, gdzie zajmuje 18 lub 21 kanałów. Do zmiany ustawień mamy duży i czytelny wyświetlacz LCD i 4 przyciski sterujące. Dodatkowo mamy możliwość odwrócenia danych na wyświetlaczu o 180 stopni, a to duży plus. Sama inwersja ruchu PAN i TILT także ułatwia użytkowanie szczególnie dla mniej wymagających użytkowników. Głowa posiada także solidne wejście i wyjście DMX (3 pin XLR) oraz wejście i wyjście zasilania (Power Con), a więc możemy połączyć 6 głów szeregowo (6 przy 230V, przy 120V już tylko 3) czyli jedna przez drugą.

ADJ Focus Spot Three Z wyświetlacz
ADJ Focus Spot Three Z wyświetlacz

Dużą zaletą jest możliwość zamówienia wersji Focus Spot Three Z Pearl czyli w białej obudowie, co będzie miało znaczenie w przypadku centrów handlowych czy hoteli. Producent w zestawie dostarcza też uchwyt omega. Dodatkowo można dokupić dedykowany case transportowy na 4 sztuki Focus Spot Three Z w cenie około 2500 zł brutto, co może zainteresować rynek rentalowy i eventowy.

Główni konkurenci dla ADJ Focus Spot Three Z

ADJ Focus Spot Three Z kosztuje na chwilę obecną pomiędzy 4200 a 5000 zł w zależności od sklepu i kursów EUR. Zważywszy na fakt że z reguły kupujemy kilka sztuk warto zapytać o indywidualne warunki cenowe. Stronę produktu z dodatkowymi zdjęciami, danymi i aktualną ceną znajdziesz klikając TU. Głównymi konkurentami dla Focus Spot Three Z są: Showtec Phantom 140 LED Spot, Cameo Light Auro Spot 200, Cameo Light Auro Spot 300, Infinity iS-100.

ADJ Focus Spot Three Z Pearl
ADJ Focus Spot Three Z Pearl

Wady i zalety Focus Spot Three Z

Zalety:

  • Mocna dioda LED 100W
  • Duża ilość efektów i zoom
  • Łatwość użytkowania
  • Stosunek jakości i możliwości urządzenia do ceny

Wady:

  • Głośna praca wentylatora

Podsumowanie

Ruchoma głowa ADJ Focus Spot Three Z jest urządzeniem które idealnie nadaje się do eventów, rentalu, dla hoteli, domów weselnych, niektórych teatrów, dyskotek, klubów i nie tylko.  Dzięki zastosowaniu diody led o mocy 100W poradzi sobie także przy większych imprezach. Focus Spot Three Z jest trwały i wytrzymały więc głowy te rzadko zagląda na serwis. Jedyną wadą jest zbyt głośna praca. Może czepiam się zbyt bardzo, ale dużą część życia zajmowałem się tylko oświetleniem w teatrach, operach, filharmoniach. W tym zakresie nie uznaje kompromisów. Jeśli poszukujecie niezawodnej, wygodnej w obsłudze, mocnej głowy spot warto zastanowić się właśnie nad ADJ Focus Spot Three Z. Mi osobiście głowa ADJ przypadła do gustu i mogę polecić jej zakup jako jednej z najlepszych w tej klasie sprzętu.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł lub uważasz że może się komuś przydać, udostępnij go. Zachęcam też do dodawania like, plusików, ptaszków, pinów i wszystkich innych emoji z których korzystasz;)

2 myśli nt. „ADJ Focus Spot Three Z – Test sprzętu, opinie

Dodaj komentarz