Nagłośnienie mobilne, kolumny przenośne na baterie

Nagłośnienie mobilne jest coraz bardziej popularne, nie tylko wśród szkół, hoteli i domów kultury, ale także wśród miłośników muzyki i nie tylko. Od kilku lat widoczne jest coraz większe zapotrzebowanie na systemy nagłośnienia przenośnego z zasilaniem akumulatorami. Początkowo tego typu urządzenia były w ofercie zaledwie kilku producentów, obecnie niemalże każda marka ze średniej półki ma w ofercie nagłośnienie mobilne. Coraz częściej kolumny przenośne pokazują się w asortymencie topowych firm na rynku. Na czym polega ten fenomen i jakie możliwości naprawdę dają współczesne systemy nagłośnienia mobilnego dowiecie się w tym artykule. Jak zawsze pokażemy również na co zwrócić uwagę, jak wybrać najlepszy zestaw oraz ile to wszystko kosztuje.

LD Systems Roadbuddy 10 HS Mobilny zestaw nagłośnienia
LD Systems Roadbuddy 10 HS Mobilny zestaw nagłośnienia

Nagłośnienie mobilne – możliwości których wcześniej nie było

Możliwości które znalazły się w naszym zasięgu dzięki wprowadzeniu zestawów mobilnych znacznie wzrosły. Nie należy mylić tego typu urządzeń ze znanymi z dawnych czasów radiomagnetofonów czy tzw. „jamników”. Nagłośnieniem mobilnym „portable PA” nazywamy profesjonalne (ew. półprofesjonalne) zestawy nagłośnieniowe które mogą być zasilane z wbudowanego akumulatora. Zestawy tego typu wyposażone są w funkcje zarezerwowane dla pro audio, takie jak np. bezprzewodowe mikrofony. Nagłośnienie tego typu charakteryzuje się też dość wysoką mocą pozwalającą na nagłośnienie niewielkich, a nawet średnich eventów.

Obecnie zestawy kolumn mobilnych wykorzystywane są przez szkoły, hotele, obiekty użyteczności publicznej, w reklamie, przez muzyków, organizatorów imprez i w wielu innych przypadkach. Dzięki zasilaniu z akumulatora mogą być wykorzystywane niemalże wszędzie. Imprezę z sali hotelowej lub holu można przenieść na zewnątrz i stworzyć np. koncert dla gości na świeżym powietrzu. Impreza dla dzieci, a może profesjonalne karaoke, nic prostszego jeśli mamy do dyspozycji zestaw nagłośnienia mobilnego.

Wykorzystując nagłośnienie mobilne, szkoły organizują w miarę dobrze nagłośnione zawody sportowe, rozdania nagród, świadectw czy mini dyskoteki. Muzycy mogą zagrać w dowolnym miejscu nie potrzebując przy tym zasilania, a nad morzem coraz częściej reklamy puszczane są nie tylko przez megafony, ale też przez kolumny mobilne. Niewielkie systemy tego typu wykorzystywane są także przez przewodników wycieczek i na szkoleniach. Jak widzicie zastosowań dla tego sprzętu jest naprawdę mnóstwo, a ogranicza nas tylko wyobraźnia. Z tego właśnie powodu zestawy nagłośnieniowe mobilne są tak bardzo popularne i wciąż zyskują nowych użytkowników.

QTX QX15PA-plus nagłośnienie przenośne, kolumna mobilna, portable PA unit UHF USB-SD-FM-BT
QTX QX15PA-plus nagłośnienie przenośne, kolumna mobilna, portable PA unit UHF USB-SD-FM-BT

Jakie funkcje ma dobre nagłośnienie mobilne?

Moc (RMS)

Nagłośnienie mobilne powinno charakteryzować się stosunkowo wysoką mocą i co za tym idzie głośnością. Chodzi o to aby zestaw był w stanie obsłużyć małą lub średniej wielkości imprezę. Warto zwrócić uwagę że niektórzy producenci z niższej półki pokazują tylko moc szczytową i to też często mocno przesterowaną czy zawyżoną (np. Ibiza Sound, Skytec, Skytronic) a nie ciągłą (RMS). Moc ciągła jest w takim przypadku jest ok. 2-4 razy niższa niż szczytowa, warto więc wziąć to pod uwagę przy wyborze sprzętu.

Mikrofony bezprzewodowe

Mikrofony bezprzewodowe to w tym przypadku „must have”. Czasem jeden, czasem dwa, czasem do ręczne, a czasem nagłowne, ale być muszą. To dzięki nim można uruchomić karaoke, przeprowadzić szkolenie, występy, czy poprowadzić fitness. Przy wyborze zestawu warto tez zastanowić się czy potrzebujemy mikrofonów UHF czy wystarczą nam VHF, zachęcam tez do przeczytania naszego artykułu o samych mikrofonach bezprzewodowych: „Mikrofon bezprzewodowy od podstaw, co wybrać, test mikrofonu.” Tak więc mikrofony bezprzewodowe są jedną z głównych funkcji użytkowych nagłośnienia mobilnego.

Wejścia i wyjścia audio, Bluetooth, FM, USB i inne

Aby móc w pełni cieszyć się nagłośnieniem mobilnym musimy mieć możliwość podłączenia i odtwarzania różnych źródeł dźwięku. Do wyboru mamy wejście Jack (6,3 mm) na dodatkowy mikrofon przewodowy lub np. gitarę elektryczną, RCA do zewnętrznego źródła, mini jack (3,5 mm) aby podłączyć np. laptopa lub telefon kabelkiem, złącze USB, czy wejście kart SD. Coraz częściej spotyka się także moduł Bluetooth dzięki któremu możemy podłączyć np. tablet lub smartfona bezprzewodowo. Niektóre modele mają też wyjścia audio np. przez złącza RCA i choć nie zaleca się takiego zastosowania to na siłę można połączyć kilka takich systemów mobilnych w jeden mocniejszy. Jeśli potrzebujemy czegoś jeszcze np. radia FM, czy odtwarzania CD, DVD to również poszczególne modele mają takie funkcje. Warto więc zwrócić uwagę też na ilość wejść, wyjść i dodatkowych funkcji.

QTX DELTA-50 nagłośnienie przenośne, portable desktop PA
QTX DELTA-50 nagłośnienie przenośne, portable desktop PA

Zalety i wady, na co zwrócić uwagę

Oczywiście poza ceną warto zwrócić uwagę na kilka cech którymi charakteryzuje się nagłośnienie mobilne. Najważniejszym i najczęściej zadawanym pytaniem jest czas działania, ale nie tylko, więc już tłumaczę o co chodzi.

Czas działania bez ładowania

Producenci podają różne czasy pracy bez ładowania, czasem są to 4 godziny, a nie raz nawet powyżej 10 godzin. Urządzenia z górnej półki często mają podane różne wartości w zależności od użytkowania. Z kolei nagłośnienie mobilne z niższej i średniej półki z reguły podaje maksymalny czas pracy.

Trzeba wiedzieć że sam czas działania takiego zestawu jest zależny od sposobu użytkowania. Jeśli mamy nagłośnienie mobilne wyposażone w głośnik średnio niskotonowy o mocy 200W RMS i podkręcimy basy i głośność na 100%, to naturalnym jest że zużycie energii gwałtownie wzrośnie co wpłynie na czas pracy. To samo tyczy się włączenia modułu Bluetooth, wystarczy zauważyć o ile szybciej rozładuje nam się np. telefon gdy mamy włączony Bluetooth na stałe. O ile telefon ma inny akumulator o dużo mniejszej pojemności to jednak daje to pogląd na temat większego zużycia energii. Są jeszcze mikrofony bezprzewodowe, które np. w paśmie UHF pobierają mniej więcej tyle energii co komunikacja Wi-Fi. Warto zwrócić uwagę że akumulatory jakie by nie były po kilkudziesięciu czy kilkuset ładowaniach również zaczną się zużywać co może wpłynąć na czas działania naszego zestawu.

Więc jeśli chcemy aby nasza kolumna przenośna działała jak najdłużej bez konieczności ładowania, to niestety musimy oszczędzać energię np. wyłączając bluetooth, mikrofon bezprzewodowy i przede wszystkim zmniejszając bas i głośność.

Jakość dźwięku

Porównując jakość samego dźwięku nagłośnienia mobilnego i standardowego nagłośnienia, i w tej samej klasie sprzętu, niestety zestawy przenośne wypadają nieco gorzej. Nie znaczy to że wypadają źle, bo z reguły dają rade i postronny słuchacz może nawet nie zauważyć różnicy. Jednak systemy te projektowane są po konkretne zastosowanie i związane z nim użycie energii, więc jeśli jest szansa na zaoszczędzenie zużycia nawet kosztem niewielkiego spadku jakości to projektanci niestety podążają tą drogą. Wyjątkiem są oczywiście zestawy mobilne z górnej półki np. LD Systems lub Mipro.

Warto wspomnieć że na chwilę obecną jest jeden system który bije na głowę wszystkie inne jeśli chodzi o jakość dźwięku. Jest to LD Systems Maui 5GO, pierwszy system liniowy na baterię na którym naprawdę można zagrać i zaśpiewać dobry kameralny koncert na wysokim poziomie (na razie dostępny jako Pre Order).

QTX QX05PA-BLU przenośny głośnik, Portable Bluetooth PA Blue
QTX QX05PA-BLU przenośny głośnik, Portable Bluetooth PA Blue

Akcesoria dodatkowe

Mikrofony

Wybierając nagłośnienie mobilne warto zwrócić uwagę także na dostępne akcesoria. Najważniejsze są mikrofony ponieważ stanowią o podstawowej funkcjonalności naszego zestawu. Powinniśmy mieć możliwość dokupienia dodatkowego mikrofonu do ręcznego lub nagłownego, dzięki temu będziemy mogli użytkować nasz zestaw w różny sposób np. podczas zajęć fitness z zestawem nagłownym lub przy występach i zabawach z dziećmi używając mikrofonów doręcznych. Nie straszne będzie nam także zgubienie lub zniszczenie jednego z mikrofonów i mimo dodatkowych kosztów zestaw będziemy mogli dalej w pełni wykorzystywać.

Pokrowce

Jeśli zależy nam na użytkowaniu na zewnątrz i/lub częstym przewożeniu kolumny mobilnej potrzebny może się okazać pokrowiec. Może nie uchroni on sprzętu w przypadku burzy, ale na pewno zabezpieczy podczas lekkiej mżawki czy transportu. Niektóre zestawy mają cienkie pokrowce w zestawie np. QTX QX12PA Plus, QTX QX15PA Plus, Ibiza Port15 i 12. Warto wiedzieć że do zestawów QTX Delta-50 można dokupić wysokiej jakości mocny pokrowiec (DT50 Transit Bag), ale już do Ibiza Port85 już takiej opcji nie ma. Z pozoru podobne urządzenia (choć osobiście uważam że delta-50 wypada lepiej jakościowo i cenowo) więc pokrowiec z QTX Delta-50 będzie pasował tez do Ibizy Port85.

Akumulatory

Dodatkowe akumulatory też będą mile widziane na wypadek awarii. W innym przypadku nie będą nam potrzebne ponieważ wymienia je się otwierają część obudowy, a nie klapką jak baterie w pilocie do TV. Na szczęście wszyscy szanujący się producenci mają ów takie jako cześć serwisową, więc nawet po okresie gwarancji można je zamówić.

Kolumny przenośne, nagłośnienie mobilne – co jest do wyboru i ile to kosztuje?

Na rynku jest dość spory wybór nagłośnienia mobilnego, jednak jest takie powiedzenie „nie wszystko złoto co się świeci”. Sprzedając różne systemy tego typu wyselekcjonowaliśmy te na które warto zwrócić uwagę. Takie które rzadko lub wcale nie wracają na gwarancji, mają korzystny stosunek jakości do ceny i posiadają unikalne cechy które stanowią o ich popularności.

GPO Westwood Small Brown, głośnik mobilny
GPO Westwood Small Brown, głośnik mobilny

Najmniejsze nagłośnienie mobilne do zabawy

Jeśli chcemy się po prostu pobawić i potrzebujemy małego, kompaktowego głośnika który będzie stał w domu, a czasem możemy go zabrać na wycieczkę, działkę czy ognisko to warto zobaczyć QTX QX05PA (z mikrofonem bezprzewodowym, USB/SD i radiem FM) oraz w stylu retro GPO seria Mini Westwood. Oba zestawy występują w 3 wersjach kolorystycznych, mają moduł Bluetooth i wejścia audio np. mini jack 3,5mm i kosztują ok 350-400 zł. O zestawie QTX QX05PA można śmiało powiedzieć że jest w pełni funkcjonalną kolumną mobilną ze wszystkimi funkcjami, tylko że w wersji mini.

Dla przewodników wycieczek itp.

Dla przewodników wycieczek i organizacji niewielkich szkoleń najlepsze okażą się Adastra H25 (ok. 450-500 zł), QTX Delta-50 (ok. 900 zł) i z wyższej półki Mipro (ok. 1000-2000 zł w zależności od wersji, taka ekskluzywna wersja Adastra H25). Urządzenia te są łatwe w transporcie, mają pasek na ramię i znaczną moc. Więc jeśli dobry i sprawdzony wzmacniacz dźwięku Monacor serii WAP nie będzie wystarczająco głośny to z pomocą przyjdą właśnie te zestawy.

Adastra H25 nagłośnienie mobilne
Adastra H25 nagłośnienie mobilne

Budżetowe nagłośnienie mobilne większej mocy

Budżetowe rozwiązania większych mocy dla średniej wielkości imprez, zawodów sportowych, szkół, hoteli itp. to QTX Quest12PA, QTX Quest15PAQTX QX12PA, QX12PA, QX15PA-Plus, QX15PA-Plus, Ibiza Port10, Port12, Port15 (wszystkie od ok. 850 do 1300 zł)  i Omnitronic seria WAMS (od 1000 do nawet 3200 zł w zależności od wersji) która wchodzi już półkę średnią. Poniżej tej półki (czyli ok. 800 -1000 zł) raczej bym nie schodził jeśli mówimy o jakiejś jakości sprzętu. Przy czym świeższy i nowocześniejszy QTX wypada lepiej od przesterowanej Ibizy która ma konstrukcje rodem z lat 90′ i w mojej ocenie mocno zawyżone parametry w specyfikacji producenta.

Średnia półka

Nagłośnienie mobilne ze średniej półki to Mipro seria MA 700 (od 1600 do 4500 zł), Monacor seria TXA (od 3500 do 6500 zł) i LD Systems serie RoadJack, Roadboy i Roadbuddy (od 1000 do 2600 zł). W tych modelach mamy już dobrą jakość dźwięku jak i samego urządzenia, jednak cena idzie już znacząco w górę. Tutaj możemy być pewni że dźwięk będzie czysty, a zakłócenia jeśli w ogóle będą to w stopniu minimalnym. W tej cenie mamy też gwarancję dobrego serwisu producenta więc wiemy że zestaw będzie mógł nam długo służyć.

LD Systems MAUI 5 GO Zestaw kolumn PA z mikserem i Bluetooth, zasilanie bateryjne, biały, nagłośnienie mobilne
LD Systems MAUI 5 GO Zestaw kolumn PA z mikserem i Bluetooth, zasilanie bateryjne, biały

Najlepsze na rynku nagłośnienie mobilne

Do półki wyższej na pewno zaliczają się LD Systems seria Roadman (ok. 4000-4500 zł) i Mipro seria MA800 (ok. 7000-8000 zł). Moc tych zestawów jest już wystarczająca nawet na imprezy na kilkaset osób przy jednoczesnym zachowaniu czystego dźwięku o wysokiej jakości.

Najlepszym i bezkonkurencyjnym urządzeniem jeśli chodzi o jakość dźwięku jest tu LD Systems Maui 5GO (obecnie dostępny jako Pre-Order w cenie 3200-3400 zł, pierwsze egzemplarze trafią jeszcze w grudniu). Mieliśmy już okazję zobaczyć i posłuchać tego zestawu na targach Prolight and Sound we Frankfurcie, i muszę przyznać że byliśmy pod niemałym wrażeniem. Zestaw taki możemy postawić np. w restauracji hotelowej gdzie czysty i ładny dźwięk będzie towarzyszył gościom, a wieczorem zorganizować koncert muzyki na żywo nawet na zewnątrz. Nie bez znaczenia będzie w takim przypadku też sam design maui 5GO do wyboru w dwóch kolorach białym i czarnym. Dodając iż wcale nie jest to najdroższy z wymienionych zestawów, opcja ta wygląda na jedną z najlepszych na rynku. Dodatkowo możemy połączyć kilka zestawów w jeden mocniejszy za pomocą przewodu.

Jeśli potrzebujemy więcej niż 1 kolumny przenośnej

Jeśli chcemy natomiast pokryć dźwiękiem większy obszar i potrzebujemy minimum dwóch głośników mamy do wyboru wersję budżetową QTX PAV8-UHF wyposażoną w dwa głośniki jeden aktywny i jeden pasywny (2000 zł za komplet). Jeśli potrzebujemy małego głośnika zabieramy jeden, jeśli dwóch podłączamy dodatkowy. Ponadto mamy tu wejście na płyty CD/DVD co jest już bardzo rzadko spotykane. Z półki wyższej oczywiście LD Systems Maui 5GO który możemy łączyć nawet z kilkoma takimi samymi zestawami. Wartą uwagi opcją jest też LD Systems Roadman 102 SL i SP, Dodatkowa kolumna aktywna lub pasywna „slave”.

QTX PAV8-UHF nagłośnienie mobilne, kolumny mobilne, Portable PA Set with UHF Mics, Bluetooth® & DVD
QTX PAV8-UHF nagłośnienie przenośne, kolumny mobilne, Portable PA Set with UHF Mics, Bluetooth® & DVD

Czego unikać

W dużych sieciach handlowych wśród urządzeń RTV i AGD również znajdziemy produkty które chciały by konkurować z prawdziwym nagłośnieniem mobilnym, jednak to nie jest to samo. Produkty te są z reguły domowymi „jamnikami” czasem o dużej mocy które mają za zadanie sprawiać tylko wrażenie pro audio. Nie dajmy się więc zwieść samym rozmiarom, kolorowej obudowie czy diodkami led świecącymi z głośnika. Oczywiście unikamy też najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku gdyż za niską ceną zapewne kryje się też jakość.

Jakie nagłośnienie mobilne wybrać?

Skoro już tyle wiemy na temat nagłośnienia mobilnego, warto podsumować kryteria którymi należy się kierować przy wyborze najlepszego zestawu dla własnych potrzeb. Przede wszystkim powinniśmy wybrać zestaw dopasowany do celu w jakim będziemy go używać. Zastanówmy się jaka jakość i moc będzie dla nas odpowiednia. Co innego wybierzemy do fitnessu, a co innego do hotelowej restauracji czy występu na żywo. Oczywiście cena też nie będzie tu bez znaczenia;) Jeśli będziemy często transportować nasz zestaw powinniśmy znaleźć złoty środek pomiędzy mocą i głośnością, a wagą i rozmiarami. Czasem bywa że sprzęt transportujemy samochodem osobowym i musimy wziąć pozostałe rzeczy, wtedy wielkość i waga mają duże znaczenie. Zwróćmy też uwagę na akcesoria dodatkowe.

LD Systems MAUI 5 GO Zestaw kolumn PA z mikserem i Bluetooth, zasilanie bateryjne, czarny bok nagłośnienie mobilne
LD Systems MAUI 5 GO Zestaw kolumn PA z mikserem i Bluetooth, zasilanie bateryjne, czarny bok

Podsumowując

Jak widać temat nagłośnienia mobilnego jest do ogarnięcia i można w miarę dokładnie dopasować sprzęt do własnych potrzeb i możliwości. Nagłośnienie mobilne staje się coraz bardziej popularne i ten trend zapewne będzie się jeszcze długo utrzymywał. Szczególnie gdy patrzymy na nowości takie jak LD Systems Maui 5GO które wygląda na początek całej serii urządzeń ze stajni Adam Hall. Temat choć popularny nie dla wszystkich jest w pełni zrozumiały, a mnogość tego typu rozwiązań tylko komplikuje sprawę. Mam nadzieję że przybliżyłem Wam temat i dzięki temu artykułowi wiecie o co w tym wszystkim naprawdę chodzi i jak wybrać najlepszy sprzęt pod indywidualne potrzeby. Jeśli potrzebujecie porady lub macie pytania zapraszam do kontaktu.

Oczywiście zachęcam do dodawania like’ów, plusików, przypinania pinów, serduszek i innych emoji na portalach społecznościowych;) Jeżeli uważasz że ten artykuł jest ciekawy lub może komuś pomóc udostępnij go innym.

Jedna myśl nt. „Nagłośnienie mobilne, kolumny przenośne na baterie

  1. Fajna rzecz ale czy naprawdę warta swojej ceny, zarobi na siebie a czy może da rade to zastąpić jednak tradycyjnym głośnikiem ?
    Jako zabawka wakacyjna świetne. Rok temu na znanym festivalu w Kołobrzegu na literke S grupa 5 panów w białych szlafrokach paradowała sobie obok plaży z takim glośniczkiem. Wyglądało to naprawdę 10/10

Dodaj komentarz